Dünya

İngiltere’de kısıtlamaların kaldırılması 19 Temmuz’a ertelendi

İngiltere hükümetinin koronavirüs kısıtlamalarını basamaklı olarak kaldırma planına nazaran, 21 Haziran’da yürürlüğe girmesi beklenen 4’üncü ve son kademenin 19 Temmuz’a ertelendiği bildirildi.

KISITLAMALARIN KALDIRILMASI ERTELENDİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, birinci olarak Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüs mutasyonunun tehlikeleri göz önüne alındığında insanları aşılamak için daha fazla vakte muhtaçlık duyulduğunu söz ederek, kısıtlamaların sona ermesine yönelik planın 19 Temmuz’a ertelendiğini açıkladı.

JOHNSON: BİRAZ DAHA BEKLEMEK MANTIKLI

Johnson, olaylar ve hastanedeki kişi sayısı ortasındaki irtibatın zayıfladığını fakat büsbütün bitmediğini belirtti. Erken önlem alınmazsa önlenebilecek binlerce mevtin gerçekleşebileceğini aktaran Johnson, “biraz daha beklemenin” mantıklı olduğunu açıkladı.

Johnson, İngiltere hükümetinin belirlediği yol haritasının “temkinli ve geri dönüşü olmayan” bir ilerleme kaydetmesi gerektiğinin altını çizdi.

ÜLKEDE AŞILAMA YAŞI 23’LERE İNDİ

İngiltere’de 23 ila 24 yaşındaki bireylerin salı günü itibariyle aşılanmaya başlayacağını söyleyen Başbakan Johnson, 40’lı yaşlarında olan şahısların ise ikinci doz aşılarının hızlandırılacağını belirtti.

Johnson, “Belli bir evreye kadar virüsle yaşamayı öğrenmemiz ve onu yönetmemiz gerekiyor” tabirlerini kullanarak, olağanlaşma sürecindeki ertelemenin bu evreyi azaltma ve mevt düzeylerini düşürmeye yarayacağını söyledi.

MUTASYON NEDENİYLE 19 TEMMUZ’A ERTELENDİ

İç yerlerde en fazla 6 kişilik kümeler toplanacak Hükümetin kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik yol haritasındaki 4’üncü evreye nazaran, büyük cümbüş yerlerinin ve şenlikler üzere büyük toplumsal aktifliklerin tekrar açılması bekleniyor.

Lakin Hindistan mutasyonu tehlikesi nedeniyle 19 Temmuz’a kadar 3’üncü etaptaki kurallar yürürlükte kalmaya devam edecek.

İNGİLTERE’DE KISITLAMALAR HAFİFLETİLMİŞTİ

İngiltere’de 17 Mayıs’ta yürürlüğe giren 3’üncü kademe kurallarına nazaran iç yerlerde, bar ve restoranlarda en fazla 6 kişilik kümelerin toplanmasına ve dış yerlerdeki aktifliklerin ise en fazla 30 bireye kadar olmasına müsaade veriliyor.

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle uygulanan 3’üncü ulusal kısıtlamalar birinci olarak 8 Mart’ta kimi okulların yine açılmaya başlamasıyla birlikte kaldırılmıştı.

Şu ana kadar kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik ikinci ve üçüncü adımla, mağazalar, restoranlar, kuaförler, sinema ve cümbüş merkezleri üzere birçok işletme tekrar hizmet vermeye başlamıştı.

SON 24 SAATTE 7 BİN 742 OLAY KAYDEDİLDİ

İngiltere Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 7 bin 742 hadisenin tespit edilmesi ile toplam hadise sayısı 4 milyon 573 bin 419’a ulaştı. Ülkede son 24 saat içinde 3 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının ise 127 bin 907’ye yükseldiği aktarıldı.

Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüse ait aşı bilgilerine nazaran, toplamda 41 milyon 498 bin 429 kişinin aşının birinci dozunu aldığı, 29 milyon 973 bin 779 kişinin ise aşının her iki dozunu aldığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu