Dünya

İngiltere’de Katolik kilisesinde 3 binden fazla çocuk cinsel istismara uğradı

Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Bağımsız Soruşturması (IICSA) raporuna nazaran, İngiltere ve Galler’de Katolik Kilisesi ile temaslı 3 binden fazla çocuk istismarı şikayeti olduğu tespit edildi.

Rapor, 1970 ile 2015 yılları ortasında kilise ile kontaklı bin 750’den fazla mağdur ve şikayetçi olduğunu, 2016 yılından bu yana her yıl 100’den fazla istismar argümanının bildirildiğini ortaya koydu.

KARDİNAL İSTİFA ETMEK İSTEDİ VATİKAN REDDETTİ

İngiltere ve Galler Katolik Kilisesi başkanı Kardinal Vincent Nichols, kamuoyuna sunulan rapor ve kiliseye gelen tenkitler için “çok üzgün olduğunu” söyleyerek Pazar günü istifa etmeyi teklif ettiğini söyledi, lakin Vatikan tarafından istifasının reddedildiğini belirtti.

Nichols, “Papa Francis’e istifamı teklif ettim. Karşılığında çok net olarak misyonda kalmamı istiyordu, bu yüzden kalacağım. Zira buyruklarımın geldiği yer orası, misyonumun geldiği yer orası. Bu hususlarda bütün kalbimle çalışmaya devam edeceğim” sözlerini kullandı.


KİLİSE MAĞDURLARI DESTEKLEMEYİP FAİLLERİ KORUDU

Çocuk istismarına yönelik yapılan araştırmada kiliseye şikayetler yapıldığında kilisenin hiçbir vakit mağdurları desteklemediği, lakin fail olduğu sav edilen bireyleri farklı bir kiliseye taşıyarak korumak için harekete geçtiği belirtildi. Raporda, “Çocuklara yönelik cinsel istismar, halının altına süpürüldü” sözü yer aldı.

İngiltere ve Galler’deki Katolik kilisesine yönelik yapılan çocuk istismarı soruşturmasının lideri Profesör Alexis Jay, “Katolik kilisesinin çocuklara yönelik cinsel istismarla uğraştaki başarısızlığı, birçok çocuğu birebir bahta mahkum etti. Argümanların görmezden gelinmesi ve faillerin korunmasıyla kilisenin prestijinin mağdurların refahından daha pahalı olduğu açıktır” dedi.

Jay, araştırmanın sonuçlarına nazaran kilisenin prestijini korumak ismine çocukların fizikî, duygusal ve ruhsal refahının ihmal edildiğini, kilisenin suçsuz ve savunmasızlara yönelik ilgi misyonuyla çeliştiğini lisana getirdi.


KURBAN “MUHTAÇ” OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Raporda, 2016 yılında Westminster Piskoposluğu’nun müdafaa kurulu üyeleri ortasındaki iç yazışmalarda bir cinsel istismar mağdurunun “manipülatif” ve “muhtaç” olarak nitelendirildiği belirtildi.

Rapor sonuçlarında, “Roma Katolik Kilisesinin geçmişteki başarısızlıklarından kurtulmak isteniyorsa tavırlarında gerçek ve kalıcı değişiklikleri uygulaması gerekiyor” açıklaması yer aldı. Kilisenin “daha merhametli olması ve bir çocuğa yönelik cinsel istismarın neden olabileceği ömür uzunluğu sürecek ziyanı daha uygun anlaması gerektiği” tabir edildi.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu