Dünya

İngiltere’de 5 bin sürücü alınacak

İngiltere’de sürücü eksikliği nedeniyle besin, lojistik ve akaryakıtta yaşanan gelişmeler, problemleri beraberinde getirmişti. Yaşanan meselelerin akabinde harekete geçen Ulaştırma Bakanlığı yeni bir kararı açıkladı.

Bakanlık, süpermarketlerde rafların boş kalmasının ve akaryakıt istasyonlarındaki uzun kuyrukların önüne geçebilmek için 5 bin akaryakıt tankeri ve besin kamyonu şoförüne aralık sonuna kadar süreksiz vize verileceğini duyurdu.

5 BİN AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ALINACAK

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “5 bin ağır vasıta şoförü ile 5 bin 500 tavukçuluk bölümü çalışanı, bu yıl istisnai durumlarda besin ve nakliye kesimlerinde tedarik zinciri baskılarını hafifletmek için Noel’e kadar mevcut vize planına eklendi.” tabiri kullanıldı.

Böylece, 10 bin 500 çalışan ekim prestijiyle yıl sonuna kadar süreksiz vize alabilecek. İngiliz Ticaret Odası ise kelam konusu tedbirlerin yetersiz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“ÜLKEDE YAKIT EZASI YOK”

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, akaryakıt istasyonlarında oluşan kuyruğa ait yaptığı açıklamada, “Bence değerli olan şu ki ülke içinde 6 rafineri ve 47 depolama tesisinde yakıt bol, ülke içinde yakıt ıstırabı yok.” sözünü kullandı.

“SEKTÖRLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

İnsanların otomobillerinin depolarını muhtaçlıkları olduğunda doldurması durumunda kıtlığın oluşmayacağını söyleyen Shapps, “Şu anda harekete geçiyoruz fakat şirketlerin yeni şoförleri elinde tutması için çalışma şartlarının güzelleşmeye devam etmesi ve hak edilen maaş artışlarının sürdürülmesi konusunda kesimlerin de üzerine düşeni yapması gerekir.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu