DünyaPolitikaTeknolojiTürkiye

İmza Kapnyaları Gerçek Mi

Neredeyse herkes bu imza kampanyalarına katılıyoruz, yardımcı oluyoruz. Ancak bu imzaların nereye gittiğini, ne amaçlandığını pek tamamımız bilmiyoruz.

Neredeyse herkes bu imza kampanyalarına katılıyoruz, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak bu imzaların nereye gittiğini, ne amaçlandığını ve bir çoğumuz ne işe yarayacağını bilmiyoruz.

Bunların başlangıcında Konya’da barınakta yaşanmış olan dehşet verici vakalar geliyordu. Bu şeklinde sosyal vakalara karşı ara sıra önümüze imza kampanyaları düştüğünü görebilirsiniz.

Peki tek ‘tık’la attığımız bu imzalar ne kadar manalı olabilir? Gerçekten internet üzerinden herhangi bir yere değil de “Bu kampanyayı imzala”butonu  yazısına tıklamamız bir şeyleri değiştirebilir mi? Tüm bu düşüncelerimizin, sorularımızın cevabı fazlaca basit: Bu imzaların kanunen bir geçerliliği yok.

X sayıya ulaşırsa gerçekleşeceği söylenen bu imzaların ulaştıkları sayının aslına bakarsak o kadar da bir önemi yok. çünkü bu tıklanan imzaların kanunen hiçbir bir geçerliliği de yok. Bu halde toplanan imzaların geçerli olabilmesi için kampanyaya katılan kişilerin elektronik imza kullanması gerekiyor.

Birçok sitede ise kampanyayı imzalamanız için sizden adınız, soyadınız, yaşadığınız il ve e-posta adresiniz isteniyor. Vermiş olduğunuz bu bilgilerle de yalnızca “Ben de bu kampanyaya yardımcı olmaya çalışıyorum” demiş oluyorsunuz.

Biraz ilkin de dediğimiz şeklinde; elektronik ve kaygan imza haricinde herhangi bir yere tıklayarak imzaladığınız imzaların herhangi bir geçerliliği yok. Yani atılan imzaların belgelenip bakanlıklara, belediyelere, valiliklere teslim edildiğini varsayıyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Tabii ki bu bayaa mantıksız olurdu.

Öte taraftan alakalı makamlara teslim edilmek suretiyle hazırlanan belgelere yalnızca kişilerin ad-soyadlarının yazılması da birazcık ilginç olurdu. Ancak tekrar de birçok açıdan bu kampanyaların yararları bulunduğunu söylememiz gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu