Dünya

Hindistan’da yoga gurusu Ramdev ile sıhhat çalışanları karşı karşıya

Koronavirüs hastalığının tedavisinde inek idrarı ve gübresi üzere değişik tekliflerle gündeme gelen Hindistan’da bu sefer Başbakan Narendra Modi’nin yoga gurusu ile sıhhat çalışanları ortasında tartışma başladı.

Yoga gurusu Baba Ramdev, modern tıbbı “aptal bilim” olarak tanımladı, aşı yaptırmalarına karşın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Hint tabiplerden bahsetti.

“BUNLAR NE BİÇİM DOKTOR”

Ramdev’in “Kendilerini bile kurtaramıyorlarsa bunlar ne biçim hekim.” kelamları yansıların odağına oturdu. Hindistan’da tabipler, “Kara Gün” ismiyle gerçekleştirdikleri protestoda, Ramdev’in tutuklanmasını istedi.

“HÜKÜMET RAMDEV’E DUR DEMELİ”

Hindistan Tabipler Birliği (IMA) Başkanı John Austin Jayalal, “Baba Ramdev ‘aşı olmayın’ diyor. Çağdaş tıbbı ‘aptalca’ halinde nitelendiriyor ve ilaçların daha fazla insanı öldürdüğünü söylüyor. Açıklamaları katiyetle baş karışıklığına neden oluyor. Merkezi hükümet buna dur demeli.” halinde konuştu.

TABİPLER REAKSİYONLU: YARGILANSIN

Hindistan’da kritik durumdaki koronavirüs hastalarının tedavisinde ön saflarda yer alan hekimler, Ramdev’in “mantıksız, bilimsel olmayan, alçaltıcı ve aşağılayıcı ifadeler” nedeniyle Salgın Hastalıklar Yasası kapsamında yargılanmasını istedi.

Financial Times’ın aktardığına nazaran, Ramdev ve tıp uzmanları ortasında gerginlik, koronavirüse karşı yeterli geldiği sav edilen Coronil isimli ilacın piyasaya sürüldüğü şubat ayından bu yana tırmandı.

İlacın tanıtıldığı panelde Sıhhat Bakanı Harsh Vardhan’ın da olduğu bildirildi. Hindistan Tabipler Birliği, Bakan Vardhan’ı “yanlış üretilmiş bir bilim dışı ürüne” güvenilirlik sunmakla eleştirdi.

“DOKTORLAR HASTALARI TEDAVİ EDERKEN, O İSE TIPLA DALGA GEÇTİ”

Son iki ayda 170 binden fazla Hint vatandaşı, pandemi nedeniyle hayatını yitirdi.

Koronavirüs nedeniyle güç günlerin yaşandığı Güneydoğu Asya ülkesinde, hastanelerin kritik durumdaki hastalarla dolduğu ve yatak, oksijen, ilaç ve işçi kıtlığı ile gayret etmek zorunda kalındığı ikinci koronavirüs dalgası sırasında tansiyon, keskin bir formda yükseldi.

Yoga kanalı milyonlarca kişi tarafından izlenen Ramdev, çağdaş tıbbı “aptal bir iflas etmiş bilim” olarak ti’ye aldı. Takipçilerine bir görüntüsünde birçok Hint hekimin aşı olmalarına karşın koronavirüse yenik düştüğünü söyledi.

Hindistan Yerleşik Tabipler Derneği Federasyonu Lideri Doktor Manish, “Ramdev, tabiplerin hastaları kendi hayatlarını umursamadan tedavi ettiği bir periyotta tıpla dalga geçti.” tabirini kullandı.

“İNSANLARI KENDİ İLAÇLARINA TEŞVİK EDİYOR”

Ramdev, tenkitlere karşın kendi ilaçlarını öne sürerken, aşının aktifliğini küçümsemeye devam ediyor.

Hindistan Tabipler Birliği de açıklamaları nedeniyle Ramdev’i suçlayarak, yoga gurusunun halkta dehşet ve hayal kırıklığı duygusu yaratmaya çalıştığına, ayrıyeten insanları kendi ilaçlarını satın almaya teşvik ettiğine dikkat çekti.

IMA Genel Sekreteri Jayesh Lele, “Ramdev, eğitimsiz insanların olduğu bölgeleri ele geçirmeye çalışıyor ve onlara bunun ucuz bir ilaç olduğunu söylüyor.” dedi.

Baba Ramdev’in, gelişmelerle ilgili yorum talebine karşılık vermediği kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu