Dünya

Fransa’da koronavirüs grevindeki öğretmenlerden protesto

Fransa genelinde en az 5 sendikanın dayanak verdiği greve katılarak okullara gitmeyen yüzlerce öğretmen, başşehir Paris’teki Respail Bulvarı’nda toplandı.

“Yetersiz sıhhat protokelleri sabrımızı taşırıyor!”, “(Eğitim Bakanı Jean-Michel) Blanquer istifa!”, “Okulun bir bedeli var: Hayat!”, “Mevcudu yarıya bölünmüş sınıf=Güvenlik!” biçiminde pankartlar taşıyan öğretmenlerin iplere astığı maskeler dikkat çekti.

“BAKANLIK BİZİ ÇALIŞMAYA ZORLAYARAK AŞAĞILIYOR”

Şova katılan ilkokul öğretmeni Carine Chauvage yaptığı açıklamada, Eğitim Bakanlığının hazırladığı sıhhat protokolünün şu an okullarda uygulanmasının muhakkak mümkün olmadığını, kâfi işçi bulunmadığını söyledi.

Chauvage, “Sosyal arayı korumak bu kurallarda mümkün değil. Bakanlık, bizi bu kaidelerde çalışmaya zorlayarak aşağılıyor, önemsemediğini gösteriyor.” dedi.

“BU GİDİŞLE EĞİTİM KURUMLARI BÜSBÜTÜN KAPANACAK”

Fransa Eğitim Sendikaları Federasyonu (FSU) Genel Sekreteri Benoit Teste de acil alınması gereken tedbirler olduğunu hatırlatmak için toplandıklarını ve meslektaşlarını greve çağırdıklarını kaydetti.

“Bu gidişle, eğitim kurumları büsbütün kapanacak. Çocuklar, kantin yahut sınıflarda âlâ biçimde korunmuyor. Sınıf koşulları ve havalandırma yetersiz kalıyor. Kışın gelmesiyle daha az havalandırma yapılıyor.” diyen Teste, sınıf mevcudunu yarıya düşürecek tertibin kurulmadığını söz etti.

Teste, gerekli ve kâfi sıhhat protokolleri ile kuralların hazır olması halinde yüz yüze eğitimi sürdürmek istediklerini lisana getirdi.

Ülke genelinde, lise öğrencileri de salgına karşın eğitimin yetersiz tedbirler altında sürmesine karşı protesto şovları düzenliyor.

Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle bir hafta evvel tam gün sokağa çıkma kısıtlaması kararı alınmasına karşın okullarda eğitime devam edilmesi kararlaştırılmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu