Dünya

Fransa’da güvenlik yasa tasarısı ve polis şiddetinin protesto edildiği şovlarda olaylar çıktı

Fransa’da güvenlik yasa tasarısına ve artan polis şiddetine reaksiyonlar büyüyor.

Basın kuruluşları, sendikalar ve insan hakları derneklerinden oluşan “Genel güvenlik maddesine hayır” Kolektifinin davetiyle Fransa genelinde 100’den fazla hareket yapıldı.

Paris’teki Republique Meydanı’ndan toplanan binlerce aksiyoncu, Nation Meydanı’na kadar yürüdü.

Tasarı ve polis şiddeti aksisi pankartlar taşıyan göstericiler, “Macron istifa” sloganları attı.

Harekette polis ile göstericiler ortasında arbede yaşandı. Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, birçok çöp bidonu ve araç ile bir kafeyi ateşe verdi.

İçişleri Bakanlığının bilgilerine nazaran başkentteki şova 46 bin kişi katıldı.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Paris’teki harekette 9 kişi gözaltına alındı.

Lyon’daki şovda de polis protestoculara karşı biber gazı kullandı. Aksiyonda, birçok gösterici ve bir polis yaralandı.

Daha evvel, Paris’in 17. bölgesinde genç müzik imalcisi Michel Zecler stüdyosuna girdiği sırada gerisinden içeri giren ikisi üniformalı 3 polis memuru tarafından şiddete maruz kalmış, 20 dakika boyunca polislerce darbedilmişti.

Paris’te 23 Kasım’da, polis, Republique Meydanı’nda çadır kuran çoğunluğu Afgan 500’e yakın sığınmacıyı yaka paça dışarı atmış, biber gazıyla müdahalede bulunmuştu.

Tartışmalı yasa tasarısı

Basın özgürlüğünü ihlal edebileceği ve polis şiddetini artırabileceği gerekçesiyle eleştirilen güvenlik yasa tasarısı Ulusal Mecliste kabul edilmişti. Tasarı, Ocak 2021’de Senatonun onayına sunulacak.

Senatodan geçmesi halinde tasarı, bir kere daha Mecliste oylanacak.

Tasarı, güvenlik güçlerinin imajlarını yayınlayanlara 1 yıl mahpus ve 45 bin avroya kadar para cezası öngörürken, şovlarda “drone”ninyanı sıra güvenlik güçlerinin misyon sırasında kullandığı kameraların insanları izlemek için kullanılabileceği belirtiliyor.

Fransa’da sarı yeleklilerin şovlarında ve emeklilik ıslahatına karşı yapılan hareketlerde, polisin protestoculara karşı kullandığı şiddetin görüntülenerek toplumsal medyada paylaşılmasının akabinde polisler hakkında soruşturma açılmıştı.

Sarı yeleklilerin aksiyonlarındaki polis şiddetinin bilançosu, ülkedeki polisin şiddete meyilli olduğunu ve orantısız güç kullandığını ortaya koyuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu