Dünya

Fransa’da aşı karşılarından sıradışı hareket

Fransa’nın çeşitli noktalarında koronavirüs aşısı aksisi şovlar devam ediyor.

Paris idaresinin salgınla çaba gerekçesiyle getirdiği aşı mecburiliği ve sıhhat sertifikası uygulaması tersleri, düzenlemeye karşı çıkıyor.

FRANSIZLARDAN KOSTÜMLÜ EYLELM

Dordogne bölgesine bağlı Perigueux’ta aksiyoncular, enteresan kostümleriyle bilim kurgu temalı yürüyüş gerçekleştirdi.

AŞI SERTİFİKASINA KARŞI ÇIKTILAR

Yürüyüşte yüzlerindeki maskeyle dikkatleri üzerine çeken göstericiler, aşı sertifikası zorunluluğuna son verilmesini istedi.

Kameraya yansıyan imajlarda, Fransız hareketçilerin yürüyüş şekilleri toplumsal medyanın gündemine oturdu.

FRANSA’DA AŞI ZARURİLİĞİ

Fransa’da hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere koronavirüs aşısı mecburiliği getiren yasa, 26 Temmuz’da parlamentodan geçmişti.

Yasa, aşikâr aktiflik ve yerlere girişte, aşı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp düzgünleştiğini kanıtlamayı gerektiren koronavirüs ruhsat uygulamasını konser üzere geniş iştirakli aktifliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 şahıstan fazla kapasiteli kapalı yerler ile cümbüş parklarında da mecburî hale getiriyor.

1 YILA KADAR MAHPUS, 9 BİN EURO PARA CEZASI

Alışveriş merkezlerini koronavirüs ruhsat uygulamasının dışında tutan yasa, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından aşı yahut ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanlarının maaşını kesmesine imkan tanıyor.

Yasa, 30 gün içerisinde 3 sefer koronavirüs sıhhat kartı denetimi yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine 1 yıla kadar mahpus ve 9 bin euro para cezası öngörüyor.

“SAĞLIK DİKTATÖRLÜĞÜ”

Tartışmalı yasa tasarısı, “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, 25 Temmuz’da Fransa genelinde resmi datalara nazaran 160 binden fazla kişinin katıldığı şovlarda protesto edilmişti.

KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Worldometers internet sitesinin bilgilerine nazaran, Fransa’da şimdiye kadar koronavirüs kaynaklı 7 milyon 275 bin 149 hadise ve 118 bin 137 mevt kayıtlara geçti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu