Dünya

Fransa, tartışmalı COVID-19 gayret yasasını onayladı

Kuruldan yapılan açıklamada, hükümetin hastane ve bakımevi çalışanları ile itfaiyecilere getirilen aşı mecburiliği, muhakkak yerlere girişte COVID-19 sıhhat ruhsatı beyan etme uygulamasıyla sıhhatin korunmasının hedeflendiği vurgulandı.

Kurul COVID-19 hastalarına karantinayı reddetti

COVID-19 hastalarına 10 gün karantina zorunluluğunu gerekli, uygun ve orantılı bulmadığı için onaylamayan Kurul, süreksiz yahut vadeli kontratla çalışan çalışanların iş yeri sahibinin COVID-19 ruhsatı talebini reddetmeleri halinde kontratlarının sonlandırılması hususunu de kabul etmedi.

Anayasa Kurulu, süresiz kontratla çalışan çalışanların ise patronun COVID-19 ruhsatı talebini reddetmeleri halinde maaşlarının kesilmesini onayladı.

Yasa 9 Ağustos’ta yürürlüğe girecek

Parlamentodan 26 Temmuz’da geçen COVID-19 ile gayret yasası, Anayasa Kurulu’nun onayının akabinde haftaya 9 Ağustos Pazartesi yürürlüğe girecek.

Yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere COVID-19 aşısı mecburiliği getiriyor.

Yasa, aşikâr aktiflik ve yerlere girişte, COVID-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp güzelleştiğini kanıtlamayı gerektiren COVID-19 ruhsat uygulamasını konser üzere geniş iştirakli aktifliklerin yanı sıra kafe, restoran, kafe, düğün, hastane, toplu taşıma, iç uçuşlar, bakım meskenleri, kentler ortası trenler ve 50 bireyden fazla kapasiteli kapalı yerler ile cümbüş parklarında da mecburî hale getiriyor.

Alışveriş merkezleri uygulamanın dışında tutuldu

Alışveriş merkezlerinin COVID-19 ruhsat uygulamasının dışında tutulduğu yasa, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından COVID-19 sıhhat ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanlarının maaşını kesmesine imkan tanıyor.

Yasa, 30 gün içerisinde 3 kez COVID-19 sıhhat kartı denetimi yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine 1 yıla kadar mahpus ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.

Tartışmalı yasa “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, 25 Temmuz’da Fransa genelinde resmi bilgilere nazaran son 3 haftadır yüz binlerce kişinin katıldığı şovlarda protesto edilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu