Dünya

Fransa, internet devlerine dijital vergi için ihtarda bulundu

Fransa Maliye Bakanlığı, yeni dijital vergi kapsamında kelam konusu şirketlerin dijital olarak yapılan satışlardan elde ettikleri gelirlerin yüzde 3’ü kadar 15 Aralık’a kadar vergi ödemesi yapmalarını istedi.

Hükümetin 2019’da ülke içinde 25 milyon euro, global olarak ise 750 milyon euronun üzerinde gelir elde eden şirketlerin dijital hizmetlerden sağlanan yüzde 3’lük vergi ödemeleri kapsamındaki bu kararı idare, ABD ile ticaret ihtilaflarını tırmandırmamak için bu yılın başında uygulamadı.

Fransa hükümetinin kelam konusu kararından sonra ABD Lideri Donald Trump, Paris idaresini Fransız şarabı ve peynirlerine vergi artırımı getirerek dijital vergiye misilleme yapmakla tehdit etmişti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatında (OECD) memleketler arası vergi kurallarının yine düzenlenmesin ve dijital şirketler için vergilerin netleştirilmesinin 2021’nin ortasına uzamasından ötürü Fransa kelam konusu verginin Aralık 2020’de uygulanacağını açıklamıştı.

Fransa, OECD’de vergi konusunda bir mutabakat olursa kelam konusu vergiyi geri çekeceğini de belirtmişti.

Öte yandan, gelecek yılın taslak bütçesinde Fransa idaresi dijital vergiden 400 milyon euroluk bir gelir sağlamayı bekliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu