DünyaGündemTüm Haberler

Fransa Çizgiyi Aştı! Dışişleri Bakanlığı Tepki Gösterdi

Doğu Akdeniz'de Ankara-Atina hattında tansiyonun seviyesi gittikçe yükseliyor. Gerilimi daha da artıracak açıklama bu sefer Fransa'dan geldi.

Doğu Akdeniz’de sular bir türlü durgunlaşmıyor. Bu sefer Fransa’dan gelen açıklama ile gerilim daha da arttı.Fransa Savunma Bakanlığı, 26-28 Ağustos tarihleri arasında Fransa,Yunanistan, İtalya ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat yapacağını açıklamıştı. Savunma Bakanlığından gelen açıklamanın devamında, Fransa’nın tatbikata 3 savaş uçağı ve helikopterlerin bulunduğu bir fırkateyn ile katılacağı belirtmişti. Gelen haberlere göre 3 yunan F-16’sı da Rum yönetiminin Baf kentindeki Andreas Papandreu Hava Üssü’ne inmiş. Tatbikata ‘Eunomia’ adı verildi. Eunomia tatbikatı Kıbrıs Adası’nın batısıyla Girit’in doğusundaki bölgede yapılıyor. Yunanistan geçtiğimiz hafta sonu da Girit Adası ve açıklarında, Birleşik Arap Emirlikleri ile ortak tatbikat düzenlemişti.

Fransa Çizgiyi Aştı! Dışişleri Bakanlığı Tepki Gösterdi

 

Fransa Türkiye’yi Hedef Aldı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ise Twitter mesajıyla çizgiyi aşıp Türkiye’yi tehdit etti. Doğu Akdeniz’in gerilim bölgesine dönüştüğünü belirten Florence Parly, “Uluslararası hukuk bir istisna değil norm haline gelmeli. Doğu Akdeniz bazılarının hırslarının oyun alanı değil, ortak çıkarların temsil edildiği bir yer olmalı” ifadesini kullandı. Fransa Savunma Bakanı’nın isim vermeden Türkiye‘yi hedef almasını büyük bir sevinçle karşılayan Yunan medyası, Paris yönetiminin Ankara’ya mesaj verdiğini destekledi.

Fransa Türkiye'yi Hedef Aldı

 

Dışişleri Bakanlığı Sessiz Kalamadı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransız askeri uçaklarının Kıbrıs’a inmesi üzerine yaptığı açıklamada  “Bir kez daha hatırlatıyoruz: Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkünü dışarıda bırakmaya çalışan her girişim hüsranla sonuçlanacaktır.” ifadelerini kullandı. Fransa’nın her fırsatta Türkiye’ye karşı tutum sergilemesi ve  tatbikat bahanesiyle Kıbrıs’a inmesi dikkatleri üzerine çekmişti. Fransa’nın geçici veya sürekli olarak adaya konuşlandırılması ve son zamanlardaki tutumlarının üzerine Hami Aksoy:

“Kıbrıs Adası’nın garantörü olmayan Fransa, bu tutumuyla, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliklerden sorumlu olan Rum-Yunan ikilisini, tehlikeli bir biçimde gerginliği daha da tırmandırma yönünde teşvik etmektedir.

Bir kez daha hatırlatıyoruz: Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkü’nü dışarıda bırakmaya çalışan her girişim hüsranla sonuçlanacaktır.” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sessiz Kalamadı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu