Dünya

Forbes: Azerbaycan’ın zaferinin ardındaki ‘sihirli kurşun’ drone’lar

Azerbaycan ordusunun, 28 yıl ortadan sonra Ermenistan işgali altındaki toprakları olan Karabağ’ı geri alma konusundaki zaferi memleketler arası basının gündeminde yer almaya devam ediyor.

ABD merkezli Forbes mecmuası, Azerbaycan’ın İnsansız Hava Aracı (İHA) öncülüğündeki operasyonlarının, Ermeni güçlerine karşı kesin bir zafer kazandırdığını yazdı.

“SİHİRLİ KURŞUN DRONE’LAR”

“Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı zaferinin gerisindeki ‘sihirli kurşun’ drone’lar” başlıklı yazıda, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Azerbaycan’ın savaşta ele geçirdiği toprakları elinde tutacağı muahedeyi isteksizce kabul ettiği, “hem benim için hem de halkımız için inanılmaz derecede acı verici” dediği anımsatıldı.

“İHA FİLOSU TESİRLİ OLDU”

Bakü’nün tüm bu muvaffakiyetinin gerisinde İHA filosunun tesirli olduğuna dikkat çekildi. Analist Samuel Bendett’in “Azerbaycan’ın İnsansız Hava Araçları, Ermeni hava savunmasını ve yer ögelerini ortadan kaldırabildikleri sürece hakikaten de bir ‘sihirli mermi’ idi.” görüşü paylaşıldı.

“EN ÖLÜMCÜLÜ BAYRAKTAR TB-2”

Azerbaycan’ın, çatışmalarda birkaç farklı İHA kullandığı, “en ölümcül” olanlar ortasında Türkiye tarafından tedarik edilen Bayraktar TB-2 olduğu kaydedildi.

TB2’nin lazer güdümlü Mikro Akıllı Mühimmat (MAM) kullandığı ve bunun da savaşta hayli tesirli olduğunun kanıtladığı aktarıldı.

AZERBAYCAN’IN VERDİRDİĞİ KAYIPLAR

Azerbaycan ordusunun, TB2’lerden atılan bombaların vurduğu anlaşılan araçların birçok derleme görüntüsünü yayınladığı belirtildi.

Ermenistan güçlerine verilen kayıplardan bahsedilirken, “3 Ekim prestijiyle Azerbaycan, halihazırda 250 zırhlı aracı ve benzeri sayıda topçu ögesinin yanı sıra S-300 hava savunma sistemi dahil 39 hava savunma sistemini imha etti.” bilgisine yer verildi.

“BENZER DURUM SURİYE’DE YAŞANDI”

Emsal bir durumun haziran ayında Suriye’de meydana geldiği, yeniden Türkiye’nin Bayraktar TB2’leri tarafından Rus imali onlarca uçaksavar aracının imha edildiği kaydedildi.

“BU İHA’LARLA KAZANILAN SON SAVAŞ OLMAYACAK”

Azerbaycan’ın hava gücüne işaret edilen yazıda, “Bu, İnsansız Hava Araçları tarafından kazanılan birinci savaş olabilir. Sonuncusu olması pek mümkün değil.” denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu