Dünya

Facebook ve Google siyasi reklam yasağını uzattı

Facebook ve Google ABD’deki başkanlık seçimleri ilgili yeni karar…

Facebook’tan yapılan açıklamada, “ABD’deki seçimleri muhafazaya yönelik devam eden uğraşlarımızın bir kesimi olarak siyasi ve toplumsal bahislerle ilgili süreksiz olarak reklamlara orta verme kararımız devam ediyor.” tabirini paylaşıldı.

Açıklamada, reklam verenlerden yasağın bir ay daha sürmesini bekleyebilecekleri kaydedilirken fakat duruma nazaran reklam serbestisinin daha erkene alınması fırsatının da değerlendirileceği söz edildi.

YASAK ELEŞTİRİLDİ

Ülkedeki öteki teknoloji devi Google da salı akşamı yaptığı açıklamada, Georgia eyaletindeki senato seçim sonuçlarının ikinci cinse kalması ve senatodaki çoğunluğu belirleyebilecek değerde olması nedeniyle siyasi reklamları bir müddet daha platformdan uzak tutmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Facebook ve Google, siyasi reklamların 3 Kasım başkanlık seçimlerinin resmi sonucu onaylanmadan gerginliği daha da artıracağı ve toplumsal huzursuzluğa neden olabileceği kaygısını öne sürerken siyasi stratejistler ise kelam konusu reklamların seçmene ulaşmak için kritik kıymette olduğunu savunarak yasağı eleştirdi.

”SİYASİ REKLAM YASAĞI SEÇMENLERE YÖNELİK KABUL EDİLEMEZ BASKIDIR”

Demokratik Senato Kampanya Komitesi İcra Lideri Scott Fairchild, Facebook ve Google’in kararına reaksiyon göstererek, ”Siyasi reklam yasağı seçmenlere yönelik kabul edilemez baskıdır.” sözünü kullandı.

Fairchild, Georgia eyaleti kanunlarına nazaran yüzde 50 barajını aşamayan senato seçimlerindeki adayların 5 Ocak’ta ikinci cins seçime gidecek olması nedeniyle seçmenlerin bilgilendirilmesi için reklam yasaklarında en azından bu eyalete yönelik ayrıcalık tanınması gerektiğini belirtti.

ZAFER İLAN ETMELERİNE MÜSAADE VERİLMEYECEĞİNİ BELİRTMİŞTİ

Daha evvel de Facebook İcra Heyeti Lideri Mark Zuckerberg, seçimlerden evvelki hafta hiçbir yeni siyasi reklamı kabul etmeyeceklerini ve resmi sonuçlardan evvel tarafların zafer ilan etmelerine müsaade vermeyeceklerini açıklamıştı.

Facebook, reklam yasağının seçim bittikten sonra yaklaşık bir hafta sürmesini beklediklerini bildirmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu