Dünya

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, vefatının ikinci yılında anıldı

Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş birinci Cumhurbaşkanı olan ve 2013 yılında askeri darbeyle misyonundan alınan Muhammed Mursi’yi vefatının ikinci yılında anıldı.

Anma için Mursi Demokrasi Derneği, tarafından çevrimiçi bir konferans düzenledi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya nazaran, derneğin toplumsal medyadaki resmi sayfalarında yayınlanan konferansa eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Pir İkrime Sabri ve Filistin’deki İslam-Hristiyan Kurulu Üyesi din adamı Manuel Musallam da katıldı.

“İSLAM DÜNYASININ KAYBI”

Konferansta konuşan Merzuki, eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin şehadetini andıklarını söyleyerek, Mursi’yi Arap ve İslam dünyasının kaybı olarak nitelendirdi.

Merzuki konuşmasında ayrıyeten, “Uğruna yaşadığı ve öldüğü amaçları sürdürmek için buradayız ve Mursi’nin mirasıyla gurur duyuyoruz.” dedi.

Konferansta Mursi’nin ailesi tarafından gönderilen ve gazeteci Muhammed Cemal Hilal tarafından okunan bildiride, “Şehid Mursi bizim için baba, ilham alınan önder, rol model ve aileydi.” tabirlerine yer verildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Ailenin gönderdiği bildiride, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Mursi’ye dayanak olan tüm önderlere teşekkür edildi.

Mursi Demokrasi Derneği, Mursi’nin ailesi tarafından demokratik kıymetleri savunmak hedefiyle 2020 yılının Haziran ayında İngiltere’de kurulmuştu.

Mısır’da 30 Haziran 2012’de yemin ederek vazifeye başladıktan bir yıl sonra kendisinin atadığı, devrin Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi liderliğindeki Askeri Kurul tarafından 3 Temmuz 2013’de darbe ile vazifesinden alınan Mursi, “Hapishaneler Baskını” olarak bilinen davada 16 Haziran 2015’te idam cezasına çarptırılmıştı.

Mursi, hakkında verilen idam kararından tam 4 yıl bir gün sonra 17 Haziran 2019’da mahkeme salonunda hayatını kaybetmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu