Dünya

Eski askerden Biden’a: Oyumu neden savaş yanlısı birine vereyim

Amerika Birleşik Devletleri yeni Lideri Joe Biden ile ABD Hava Kuvvetleri gazisi ortasında seçim öncesi yaşanan tartşmanın görüntüsü ortaya çıktı.

Görüntüde Biden’a savaş yanlısı olduğunu söyleyen gazi, Irak’ta sivilleri öldürmeleri için asker gönderdiklerini söyledi.

Biden ile gazi ortasında yaşanan tek taraflı tartışmanın sonunda verecek yanıt bulamayan Joe Biden uzaklaşmak zorunda kaldı.

“OYUMUZU NEDEN SAVAŞ YANLISI BİRİNE VERMELİYİZ?”

Hava Kuvvetleri gazisi tartışmada Biden’a, “Hava Kuvvetleri gazisiyim. Bir gazi arkadaşım ile birlikte buradayız. Yalnızca şunu sormak istiyorum; oyumuzu neden savaş yanlısı birine vermeliyiz? Sayısız Iraklı vatandaşın hayatına mal olan, sebep olan birine? Siz o savaşın önünü açtınız ve bu savaşa sebep olan adama da madalya taktınız.

“SİVİLLERİ ÖLDÜRELİM DİYE BİZİ GÖNDERDİNİZ”

Bunun bir sorumlusu da sizsiniz. Arkadaşlarım sizin siyasetiniz yüzünden öldü. Hepsi öldü! Irak ve Afganistan’da kardeşlerim öldü. Sizin için o savaşlarınızda biz savaştık. Sivilleri öldürelim diye bizi gönderdiniz. Sivilleri öldürdük!” dedi.

ABD 3 ÜLKEDE YARIM MİLYON İNSAN ÖLDÜRDÜ

11 Eylül Sonrası Savaşların İnsani Bedeli: Öldürücülük ve Şeffaflık İhtiyacı’ başlıklı araştırmada, gerçek sayının bundan çok daha yüksek olabileceği de belirtildi.

Nera Crawford, ‘herhangi bir savaşta meyyit sayısının bilinmeyen olduğuna’ dikkat çekerek, “Bu savaşlardaki gerçek meyyit sayısını hiçbir vakit bilemeyiz. Mesela, Musul’u ve öteki kentleri IŞİD’den geri alırken on binlerce sivil ölmüş olabilir lakin cesetleri muhtemelen bulunmadı” dedi.

 

SAVAŞIN DOLAYLI TESİRLERİNDEN ÖLENLER RAPORDA SAYILMADI

 

Sivil, silahlı savaşçı, mahallî polis ve güvenlik güçleri ortasındaki vefatları kapsayan rapordaki datalara nazaran:

 

— Irak’ta 182 bin 272 ila 204 bin 575 sivil,

— Afganistan’da 38 bin 480 sivil,

— Pakistan’da 23 bin 372 hayatını kaybetti.

— Irak ve Afganistan’da yaklaşık 7 bin Amerikan askeri öldü.

— Hastalık üzere savaşın direkt değil, dolaylı sonuçları nedeniyle hayatını kaybedenler raporda sayılmadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu