Dünya

Ermenistan’da Paşinyan’ın istifasını isteyenler gözaltına alındı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’dan çekildiklerini ve Azerbaycan ile muahede imzaladıklarını duyurunca, Ermenistan’da muhalefet ayaklandı.

Başşehir Erivan’daki Özgürlük Meydanı’nda, lokal saate nazaran 13:00’te mitinge başlayacaklarını duyuran muhalefet bloğunun davetine, ülkedeki sivil toplum kuruluşları ve sendikalardan da takviye geldi.

Sabah saatlerinde miting için toplanmaya başlayan protestocuların araçları, kent girişlerinde durdurularak güvenlik denetimine tabi tutuldu. Mitingin yapılacağı meydana ise maskeli polislerin yanı sıra çok sayıda kolluk kuvveti çalışanı konuşlandırıldı.

MİLLETVEKİLLERİ GÖZALTINA ALINDI

Bugün erken saatte meydanda bir ortaya gelen muhalefet liderleri mitinge hazırlanırken, Ermeni polisi siyasi parti başkanlarını, birkaç milletvekilini ve insan hakları aktivisti gözaltına aldı. Birinci etapta gözaltına alınanların milletvekilleri Gegham Petrosyan, Hripsime Arakelyan, Gagik Tsarukyan, Arsen Babayan, Siyasi Parti başkanı Garnik İsagulyan ve Ermenistan İnsan Hakları Aktivisti Ruben Melikyan olduğu açıklanırken, bunu duyan protestocular meydana akın etti.

“HAİN NİKOL” SLOGANLARI

Polis ile protestocular ortasında arbede çıktı. Paşinayan’a yönelik olarak, “Hain Nikol” ve “Toprağını satan gidecek” diye bağıran öfkeli protestocular, meydanda bulunan Parlamento binasının kapısına yöneldiğinde, polis kapı önüne adeta etten duvar ördü.

Muhalefet şovlarının devam ettiği meydanda kalabalık giderek büyürken, Erivan kent merkezinde güvenlik tedbirleri giderek sıkılaştırılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu