DünyaGündemTürkiye

Erdoğan’ın Cuma Günü Yaptığı Açıklama Enerji Sektörünü Kalkındıracak

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve Karadeniz'de yapılan Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi enerji sektöründeki dengeleri değiştiriyor. 'Transit ülke' olarak anılan Türkiye, 'merkez ülke' olma yolunda önemli bir adım attı.

Enerji Sektörü için kalkınma günü diyebileceğimiz bu açıklama gününde beklenen açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ” Cuma günü bir müjde vereceğiz, açıklama yapacağız demişti. ” Bu açıklamadan sonra  Erdoğan’ın ne söyleyeceği az çok tahmin edildi. Enerji sektörü için büyük bir adım olan karadenizdeki keşif ile ilgili şu açıklama yapıldı;

” Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz’da başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajda hamdolsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok. “

Türkiye, Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinden sonra ‘merkez ülke’ olma yolunda ilerliyor. İran ve Rusya ile uzun süreli doğal gaz anlaşmalarının sona ermesine az bir süre kalmışken, “vanaları kapatırız” şeklindeki tehdit dönemi de sona ermiş olacak.

3 SENE İÇİNDE EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karadeniz’de faaliyet gösteren Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğu açıklandı. Hem karada hem denizde enerji kaynağı aramalarına hız verildiği bu dönemde, Erdoğan bulunan rezervin bölgedeki diğer keşiflerin habercisi olduğunu da vurguladı. İlk adımları iki sene önce atılan ve tarihi keşifle bulunan doğal gaz rezervinin, 3 yıl içerisinde ekonomiye kazandırılacağını açıkladı.

doğalgaz keşfi enerji sektörü için büyük adım olacak

Enerji Sektörü için Dengeleri değiştirecek Proje için Akdeniz ve Karadeniz’de Çalışmalar Başladı

Hüririyet’ten Emre Eser’in haberine göre; aslında bu keşfin ilk adımı bir kaç yıl önce atılmıştı. Enerji Sektörü düşünüldüğünde Türkiye, Uzun yıllar boyunca karada petrol ve doğal gaz arayan ve zaman zaman küçük miktarlarda yeni keşifler yapan Türkiye, 2017 itibarıyla bu alandaki hedefini genişletmiş ve offshore yani açık denizlerdeki arama kabiliyetini arttırmak için yola çıkmıştı.

Bu hedef doğrultusunda Türkiye, 2013 yılında satın alınmış olan Barbaros Hayreddin Paşa sismografik araştırma gemisi ve 2015’te yapımı tamamlanan Oruç Reis araştırma gemisinin yanına 2017 yılında Fatih derin deniz sondaj gemisini, 2019’da onun ikiz kardeşi olan Yavuz sondaj gemisini ve 2020 yılında da Kanuni sondaj gemisini dahil ederek Akdeniz ve Karadeniz’de enerji kaynağı aramaya başladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu