Dünya

Emmanuel Macron liderliğindeki Fransa kaybeden taraf oldu

Her fırsatta Türkiye tersi cephede yer alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, istediği sonuçlara ulaşamadı.

Terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde devlet kurma emellerine açıkça dayanak veren Fransa, Türkiye’nin 2018’de bölgeyi terörden arındırmak maksadıyla düzenlediği Zeytin Kolu Harekatı’na en fazla itiraz eden ülke olarak biliniyor.

TERÖRİSTLERİ DESTEKLEDİ

Macron’un Fransa’sı, terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye’de işgal ettiği bölgede askeri varlık göstermekle kalmadı, Fransız askeri danışmanları Ayn İsa üssünde teröristlere eğitim verdi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna karşı düzenlediği tesirli operasyonlarla kısa müddette sonuca ulaşırken, Macron, bu adımlarında başarısızlığa uğrayarak hem bölgede hem de Avrupa’daki tesirinin de hudutlu olduğunu gösterdi.

HAFTER’İN YANINDA DURDU

Libya’yı işgal altında tutan darbeci Hafter’e bağlı milisler, başta Fransa, Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere birtakım ülkelerin “gizli” ve “açık” dayanağını aldı.

Ankara’nın da dayanağıyla Hafter’den kritik noktaları geri alan legal Libya hükümetine bağlı güçler, Hafter’in ve hasebiyle Macron’un planlarını suya düşürdü.

AÇIKLAMASI İNANDIRICI OLMADI

Fransa Cumhurbaşkanı, Libya’daki durumla ilgili bir açıklamasında, “Hafter Nisan 2019’da askeri bir operasyon yapmaya karar verdiyse bunu Fransa ile anlaşarak yapmadı.” dedi, lakin inandırıcı olamadı.

Libya hükümeti, “14 ay boyunca yani Hafter’in başşehre yönelik akınlarının başladığı günden itibaren Macron’dan bu saldırıyı reddeden bir açıklama beklemiştik. Macron’un açıklamaları çok geç geldi.” karşılığını verdi.

DOĞU AKDENİZ’DE DE KAYBEDEN TARAF FRANSA

Emmanuel Macron öncülüğündeki Fransa, misal kaybı Doğu Akdeniz’de de yaşadı. Paris idaresi, Türkiye ile Yunanistan ortasında yaşanan kıta sahanlığı tansiyonunda Atina’dan yana hal aldı.

Türkiye ile Libya ortasında yapılan deniz sonu anlaşmasının Birleşmiş Milletler tarafından tescillenmesi, Macron’a adeta bir karşılık niteliğinde oldu.

KARABAĞ’DA ERMENİSTAN’I KURTARAMADI

Ve Dağlık Karabağ… Azerbaycan ordusunun, Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon, Macron’u harekete geçirdi.

Ülkedeki Ermeni lobisinin baskısı karşısında Fransız cumhurbaşkanı, ağır zayiat veren Ermenistan ordusunu kurtarmak için operasyonların durdurulmasını ve müzakerelerin başlamasını istedi.

“TÜRKİYE, FRANSA’YI ENDİŞELENDİRİYOR”

Paniğe kapılan Macron, bir açıklamasında “Türkiye’nin savaş yanlısı bildirileri, Fransa’yı önemli halde endişelendiriyor. Bunlar esasen Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı yine ele geçirme konusundaki tüm çekincelerini ortadan kaldırıyor.” dedi.

PARALI SAVAŞÇI PALAVRASI

Macron, gerçek dışı argümanlarda bulunarak, “Türkiye’nin Suriye’den para savaşçıları Dağlık Karabağ’a gönderdiğini” öne sürdü.

ZAFER AZERBAYCAN’IN

Macron’un tüm bu açıklamaları, kara propagandaları ve teşebbüsleri sonuç vermedi. Alanda tesirli operasyonlarını sürdüren Azerbaycan ordusu, bu muvaffakiyetini masada diplomasiyle taçlandırarak 28 yıl sonra işgal altındaki Karabağ’a yine kavuşacak olmanın sevincini yaşadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu