Dünya

El Chapo’nun eşi suçlamaları kabul etti

Geçtiğimiz Şubat ayında ABD’nin başşehri Wasgington DC’de bulunan Dulles Memleketler arası Havalimanı’nda tutuklanan ve El Chapo lakaplı Joaqun Guzman’ın eşi olan Emma Coronel bugün ABD’de hakim karşısına çıktı.

Coronel’in yaklaşık bir saat süren duruşması Bölge Yargıcı Rudolpf Contreras başkanlığında gerçekleştirildi. Davada birinci olarak ABD Adalet Bakanlığı Dava Lider Yardımcısı Antony Nardozzi kelam alarak mahkeme heyetine savcılık iddianamesini sundu.

KOCASI İÇİN ARACILIK YAPTIĞINI SÖYLEDİ

Nardozzi iddianamede Coronel’in, kocasının liderliğindeki Meksika Sinaloa Karteli’nde 2011 ve 2017 yılları ortasında rol aldığını gösteren görgü şahitleri sözlerine ve delillere sahip olduklarını ve Coronel’in kocasının Meksika’da mahpusken kartelin öteki ortakları ve kocası için aracılık yaptığını söyledi. Nardozzi ayrıyeten, Coronel’in kokain, eroin ve esrar dahil binlerce kilogram uyuşturucu ticaretine yardım ettiğine dair ispatların da bulunduğunu tabir etti.

HATASINI KABUL ETTİ

İddianamenin akabinde Yargıç Contreras Coronel’e, “Bu tezleri öbür hiçbir sebep olmadan yalnızca hatalı olduğun için kabul ediyor musun?” sorusunu sorması üzerine Coronel, “Evet” karşılığını verdi.

CEZASI EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Bu suçlamaları kabul etmesi nedeniyle yıllarca mahpus yatma ihtimali bulunan Coronel’in cezasının 15 Eylül’de açıklanması bekleniyor.

Öte yandan El Chapo, uyuşturucu kaçakçılığı cürmünden karar giyerek, ömür uzunluğu artı 30 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. El Chapo, şu anda ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Supermax Hapishanesi’nde cezasını çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu