DünyaEkonomi

Dünya Çapında Kriz İçin IMF 50 Milyar Dolarlık Yardım Paketi Hazırladı

Dünya çapında koronavirüs sebebi ile alarm veren IMF 50 milyar dolarlık destek paketi hazırladı. IMF başkanı ve Dünya bankası başkanı ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bu yaptıkları basın toplantısında 50 milyar dolarlık yardım paketi için hazır olduklarını açıkladılar. Gelişmekte olan ve koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler için yardım yapacağını belirten IMF 50 milyar dolarlık yardım paketi hazırladı.

imf kredi

IMF 50 Milyar Dolarlık Yardım Paketi Kimler için?

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “Bizim hayırsever fon yatırımcılarımız koronavirüs için yardım yapmaya hazırlar. Bu zor günlerde zorda olan ülkelerin yanındayız.”

Dünya bankası başkanı David Malpass ve Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) başkanlık koltuğunda oturan asıllı ekonomist Kristalina Georgieva ortak bir toplantı gerçekleştirdiler. Salgının hızla yayıldığını ve küresel bir sorun oluşturduğunu belirttiler. Georgieva ” Arz ve talepler önemli unsurlarda etkilediği için bu şokun alışılmadık bir durum olduğunu biliyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca hastalık ve ölümlerin tedarik zincirinde aksamalara sebep olduğunu işaret göstererek, virüsü kontrol altına alma çabalarının da hareketliliği sınırladığını belirtti.

1 Trilyon Dolar Destek Kredisi Hazırda Bekletiyoruz

Georgieva konuşmasında tedarik zincirindeki kısıtlamalar ve tıkanan kredilerle iş yapma maliyetinin yükseldiğini açıkladı. Küresel büyümenin geçen yıl seviyesinin altına ineceğini belirten IMF Başkanı Georgieva, IMF’nin destek talep edebilecek düşük gelirli, ekonomi düzeyi düşük ve gelişmekte olan ülkeler için acil durum kaynağı ayırdığını da belirtti. IMF Başkanı konuşmasına şu şekilde devam etti;

1 trilyon dolar kredi hazır

” Üyelerimizin duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Şu anda toplam olarak 1 Trilyon Dolar  destek kredimizi hazırda bekletiyoruz. Düşük gelirli ve ihtiyaç sahibi ülkeler için bir IMF programına gerek duymadan ulaşabilecekleri 50 milyar dolar acil durum finansmanına sahibiz”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu