Dünya

DSÖ’den AstraZeneca açıklaması

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, görüntü konferans prosedürüyle basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, AstraZeneca tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının kimi ülkelerde kullanımının durdurulmasının akabinde yarın DSÖ Global Aşı Güvenliği Müşavere Komitesi’nin toplanacağını aktardı.

Komite’nin Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile irtibat halinde olduğunu lisana getiren Ghebreyesus, şöyle konuştu:

“Ancak şu anda birçok ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit, COVID-19 aşılarına erişim eksikliği. Neredeyse her gün dünyanın dört bir yanından üst seviye siyasetçilerden telefonlar alıyorum ve bana COVAX kapsamında ne vakit aşı tedarik edeceklerini soruyorlar. Kimilerinin ümitleri suya düşmüş durumda ve bunun nedenini anlıyorum. Kendi ülkelerinde hiçbir aşı yokken dünyanın en güçlü ülkelerinden kimilerinin nüfuslarını tekraren aşılamaya yetecek kadar aşı satın aldığını görüyorlar.”

“Paniğe kapılmayın”

Ghebreyesus’un konuşmasının akabinde AstraZeneca aşısına ait sorulara cevap veren DSÖ Bilim Heyeti’nden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, “Şu ana kadar dünya genelinde 300 milyondan fazla doz farklı COVID-19 aşılar uygulandıktan sonra, COVID-19 aşılarıyla kontaklı belgelenmiş vefat bulunmuyor.” bilgisini paylaştı.

Swaminathan, AstraZeneca ve öteki aşıları kullanan insanlara “paniğe kapılmama” davetinde bulundu.

COVID-19 virüsünün milyonlarca kişinin vefatına neden olduğunu anımsatan Swaminathan, salgının sona erdirilmesi için aşılamanın koşul olduğunun altını çizdi.

AstraZeneca’nın geliştirdiği COVID-19 aşısının uygulandığı az sayıdaki şahısta kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle geçen haftadan beri kimi ülkeler, aşının kullanımını durdurmaya başlamıştı.

DSÖ, 10 Şubat’ta Oxford-AstraZeneca’nın geliştirdiği COVID-19 aşısının, 65 yaş üstü bireyler de dahil olmak üzere yetişkinlerde kullanılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu