Dünya

DSÖ: 335 milyondan fazla aşı uygulandı ve aşıdan ötürü hiç kimse ölmedi

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans formülüyle basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, birtakım ülkelerin, Oxford Üniversitesinin AstraZeneca şirketi ile geliştirdiği aşının kullanımını askıya aldığının farkında olduklarını, bu aşıya ait incelemelerinin sürdüğünü söyledi.

Dünya çapında 335 milyondan fazla COVID-19 aşısının uygulandığını belirten Ghebreyesus, aşıdan ötürü hiç kimsenin ölmediğini, bununla bir arada virüs nedeniyle en az 2,6 milyon kişinin hayatını yitirdiğini lisana getirdi.

Ghebreyesus, “Aşıların olabildiğince süratli ve eşit bir formda dağıtılması uzadıkça daha fazla insan ölmeye devam edecek.” ihtarında bulundu.

Johnson and Johnson’ın COVID-19 aşısına bugün acil kullanım için onay verdikleri bilgisini paylaşan Ghebreyesus, bu aşının DSÖ’nün onay verdiği 4’üncü aşı olduğunu kaydetti.

Ghebreyesus, acil kullanımına onay verdikleri aşıların, COVID-19 Aşıları Global Erişim Programı (COVAX) kapsamında kullanılacağını söz etti.

COVAX teşebbüsünün Johnson and Johnson firmasına 500 milyon doz aşı siparişi verdiğini belirten Ghebreyesus, bu aşıları en kısa vakitte tedarik edeceklerini söyledi.

DSÖ’nün aşı programı için 22,1 milyar dolar finansman açığı

Ghebreyesus, COVAX kapsamında 38 ülkeye 29 milyon doz aşı gönderdiklerini, global çapta uygulanan 335 milyon doz COVID-19 aşısının 144 ülkede yapıldığını, bunların yüzde 76’sının ise yalnızca 10 ülkede uygulandığına dikkati çekti.

“Aşıların adaletsiz dağılımı, pandemiyi sona erdirmek ve global bir güzelleşme sağlamak için en büyük tehdit olmaya devam ediyor.” uyarısı yapan Ghebreyesus, COVAX’ın da dahil olduğu DSÖ’nün global aşı programı “The ACT Accelerator” Programı için ülkelerin yalnızca 11 milyar dolar taahhütte bulunduğunu, 22,1 milyar dolar finansman açığı olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, ülkelere “The ACT Accelerator” için finansal takviye vermeleri davetinde bulundu.

DSÖ, 10 Şubat’ta Oxford-AstraZeneca’nın geliştirdiği COVID-19 aşısının, 65 yaş üstü bireyler de dahil olmak üzere yetişkinlerde kullanılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Örgüt, 31 Aralık’ta da Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği COVID-19 aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu