Dünya

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye göçmen yansısı

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Ağustos’ta yaptığı Afgan göçmenlerle ilgili açıklamaya reaksiyon gösterdi.

“Ülkemizin isteği olmaksızın ülkemizde tahlil aranmak istenmesi kabul edilemez” denilen yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“ABD’NİN AÇIKLAMASI, BÖLGEMİZDE BÜYÜK BİR GÖÇ KRİZİNE NEDEN OLACAKTIR”

ABD’nin açıklamasının Türkiye’de büyük bir göç krizine sebep olacağının vurgulandığı açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD’ye göç müracaatlarının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, müracaatlar için ülkemize de işaret edilmektedir.

Öncelikle ABD’nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Meseleye bölge ülkeleri ortasında tahlil bulmak yerine ülkemizin isteği olmaksızın ülkemizde tahlil aranmak istenmesi kabul edilemez.”

“ABD, BU BİREYLERİ ALMAK İSTİYORSA UÇAKLARLA ÜLKESİNE NAKLETMESİ MÜMKÜNDÜR”

Açıklamada, Türkiye’nin yeni bir göç krizini üstlenecek kapasitesinin bulunmadığının altı çizildi:

“Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya mesken sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke ismine üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize istişareden aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, şayet bu bireyleri ülkesine almak istiyor ise direkt uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür.

“ÜLKEMİZ HİÇBİR DURUMDA ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN MİLLETLERARASI SORUMLULUKLARINI DEVRALMAYACAKTIR”

Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin memleketler arası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi emelleri için berbata kullanılmasına müsaade vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları sonucunda yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir.”


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu