Dünya

Demokrat vekilden ABD’nin İsrail’e silah satışına reaksiyon

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Ilhan Omar, Gazze hücumlarından kısa müddet evvel İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışına onay veren Joe Biden idaresine reaksiyon gösterdi.

ABD Kongresi’ndeki birinci bayan Müslüman vekillerden Omar, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’e hassas güdümlü füze satışına onay veren Biden idaresini eleştirdi.

Omar, “Biden idaresi için, şiddetin artması ve sivillere yönelik taarruzların akabinde Netanyahu’ya şartsız biçimde 735 milyon dolarlık hassas güdümlü silah satışına müsaade vermesi şok edici olur.” değerlendirmesini yaptı.

“Eğer bu satışa onay verilirse bu, şiddetin devamına yeşil ışık ve ateşkes eforlarına sekte manasına gelecektir.” tabirini kullanan Omar, İsrail’in sivillere yönelik ataklarını gördükten sonra ABD idaresinin kelam konusu silah satış onayını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Washington Post gazetesinin dün Kongre kaynaklarına dayandırdığı haberde, Joe Biden idaresinin, 5 Mayıs’ta İsrail’e 735 milyon dolar bedelinde Müşterek Direkt Taarruz Mühimmatı (JDAM) olarak da bilinen hassas güdümlü füzelerin satışına onay verdiğini Kongreye bildiri ettiği kaydedilmişti.

Bu satış tebligatının, Kongrede 15 günlük kıymetlendirme süreci için bekletildiği belirtilen haberde, bilhassa de Demokrat Kongre üyelerinden kimilerinin bu satıştan rahatsız olup ayrıntılarına ait bilgi talebinde bulunduğu tabir edilmişti.

İsrail’in Filistinlilere yönelik akınları devam ederken bilhassa progresif kanatta yer alan Demokrat Kongre üyeleri, Biden idaresinin İsrail siyasetlerine yansılarını lisana getiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu