Dünya

Danimarka’da itlaf edilecek 17 milyon vizon için yasal destek tartışması

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, mutasyona uğrayan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaştığı ortaya çıktı.

4 Kasım’da, hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındı.

VİZONLAR İÇİN İTLAF KARARI

Hükümet, vizonların itlafına münasebet olarak, geliştirilmekte olan koronavirüs aşısının, mutasyona uğrayan virüse tesir etmediğini vurguladı.

“YASAL DESTEĞİ YOK”

Kararın açıklanmasının akabinde “riskli bölge” olarak belirlenen Kuzey Jylland Bölgesi karantinaya alınırken, vizonların itlafıyla başlayan süreçte, hükümetin riskli bölgeler dışında tüm ülkede itlaf buyruğunun yasal desteğinin olmadığı ortaya çıktı.

“BAKAN İSTİFA ETSİN” DAVETİ

Olay üzerine muhalefet partileri, bahisle ilgili çelişkili açıklamalarda bulunan Besin Bakanı Mogens Jensen’in istifa etmesini istiyor. Jensen, dün 1.5 saat boyunca kamuoyuna açık bir toplantıda, Parlamento Etraf ve Besin Komitesi’ne tabir verdi.

“HÜKÜMET YASA ÇIKARMAYI BEKLEMEDİ”

Mogens Jensen’e, vizonların itlafı konusunda pazar günü yaptığı, “Halk sıhhati evvel geldiği için, hükümet yasa çıkarmayı beklemedi” açıklamasıyla, salı günü yaptığı “Hükümet yasal desteğin eksik olduğunu daha sonra öğrendi” açıklaması hatırlatılarak “süreç içinde palavra söyleyip söylemediği” soruldu.

“Süreç boyunca gerçekleri söyledim.” diyen Jensen, süreçle ilgili bakanlığının bir rapor hazırladığını ve raporun bir hafta içinde hazır hale geleceğini belirtti.

Mogens Jensen

ÖZÜR DİLEDİ

Vizon yetiştiricilerinden özür dileyen Jensen, riskli bölgeler dışında kalan vizon yetiştiricilerine “itlaf emri” içeren mektuplar yerine, “tavsiye” niteliğinde yeni mektuplar gönderildiğini söyledi.

Jensen, hükümetin parlamentodan “çiftliklerdeki tüm vizonların itlaf edilmesi emrini” içeren maddeyi geçirene kadar, isteyen çiftlik sahiplerinin vizonlarını itlaf etmeyi durdurabileceğini vurguladı.

2.8 MİLYON VİZON İTLAF EDİLDİ

Kurulda 23 soruya yanıt veren Jensen, ülkede bin 283 kişinin vizonları öldürmekle görevlendirildiğini, günde 100 bin civarında, toplamda ise 2.8 milyon vizonun itlaf edildiğini aktardı.

BAKAN’IN GELECEĞİ TARTIŞILIYOR

Komite toplantısının sona ermesinin akabinde basına açıklamalarda bulunan muhalefetteki partiler, Jensen’in istifa etmesini isterken, Toplumsal Demokrat Parti’nin tek partili azınlık hükümetine takviye veren Birlik Listesi (Kızıl-Yeşil İttifak) ve Toplumsal Liberal parti ise bakanlık tarafından hazırlanan raporun akabinde, bakanın geleceğiyle ilgili bir karar vereceklerini bildirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu