Dünya

Dağlık Karabağ’da tarihi anlaşma! Aliyev: Bizim ulu zaferimizdir

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya, Dağlık Karabağ’da bir aydan uzun müddettir devam eden çatışmaları sona erdirmek için mutabakat imzaladı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’da cephe çizgisi boyunca ve Karabağ ile Ermenistan ortasındaki koridora Rus barış gücü askerlerinin konuşlandırılacağını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev barış gücünde Türkiye’nin de rol oynayacağını tabir etti.

Muahedenin imzalandığı açıklaması günün birinci saatlerinde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından yapılırken, daha sonra Kremlin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından teyit edildi.

Aliyev’den kıymetlendirme

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak Azerbaycan ile Ermenistan ortasında gece (TSİ) 00:00’dan itibaren başlayan ateşkesi kıymetlendirdi.

“Bugün Ermenistan ve Azerbaycan ortasındaki Dağlık Karabağ problemine son verildi” diyen Aliyev, üçlü mutabakatın sorunun tahlili konusunda “son nokta” olacağını belirtti.

Aliyev, muahedeye nazaran askeri operasyonların durduğunu, Azerbaycan ve Ermenistan’ın denetim ettikleri durumlarda kalacağını belirtti.

Ermenistan’ın işgali altındaki Ağdam ilinin 20 Kasım’a kadar geri verileceğini bildiren Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a teslim edileceğini duyurdu.

Aliyev, Dağlık Karabağ’da temas sınırında ve Laçın koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker ile 90 zırhlı işçi aracının konuşlanacağını belirterek, Rus barış gücünün, Ermenistan ordusunun geri çekilmesine bağlı olarak bölgede yerleşeceğini bildirdi.

Rus barış gücünün burada kalış mühletinin 5 yıl olacağını bildiren Aliyev, taraflar 6 ay öncesinden itiraz etmezlerse mühletin 5 yıl otomatik olarak uzatılacağı bilgisini verdi.

Aliyev, tarafların ateşkese uymasını denetlemek maksadıyla bir sistemin oluşturulacağını, gelecek 3 yılda Dağlık Karabağ’la Ermenistan’ı bağlayan yeni yolun yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Göçmenlerin konutlarına döneceğini, esirlerin ve cesetlerin değiştirileceğini tabir eden Aliyev, bölgedeki tüm ekonomik irtibatların ve ulaştırma temaslarının yine kurulacağını, Azerbaycan’ın batı vilayetleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ortasındaki ulaşım koridorunun da açılacağını kaydetti.

Aliyev, muahedenin tarihi kıymet taşıdığını vurgulayarak, “Video konferans sistemiyle üç devlet lideri birlikte imzalamalıydık. Lakin son anda Ermenistan Başbakanı imtina etti. Bunu anlayışla karşılayabiliriz zira bu muahede Ermenistan’ın askeri hezimeti manasına gelmektedir. Paşinyan bu muahedeyi kameralardan uzak bir yerde, korkakça imzalayacak. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Bu muahede bizim ulu zaferimizdir.” dedi.

Anlaştılar: Ermenistan, Dağlık Karabağ’dan çekiliyor

Muahedenin imzalanmasında Azerbaycan ordusunun son günlerde elde ettiği askeri muvaffakiyetlerin büyük rolü olduğunu belirten Aliyev, “27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim ünitesinin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı. Paşinyan bu mutabakata imza atmak zorunda kaldı. Lakin çok miskin ve acınacak bir durumda. Ben ise büyük gurur ve sevinçle imzamı attım. Zira bu muahede, uzun yıllar süren işgale son veriyor.” tabirlerini kullandı.

Aliyev elde edilen muvaffakiyetler nedeniyle işgalden kurtarılan bölgelerin sakinlerini ve tüm Azerbaycan halkını kutladı.

Tüm şehitlerin ve Hocalı kurbanlarının intikamının ziyadesiyle alındığını vurgulayan Aliyev, tüm dünyanın Azerbaycan halkının yenilmez ve demir iradeye sahip bir halk olduğunu gördüğünü belirtti.

“Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek tahlilinde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır”

Aliyev, Ermenistan’ın muahedeyi âlâ niyetle değil mecburen imzaladığını, imzalamazlarsa Azerbaycan’ın operasyonlarını sürdüreceğini bildiklerini tabir ederek, “Burada yeni kontrol düzeneği uygulanacak. Muahedenin 5. hususunda, tarafların ateşkese uyması kontrolünün verimliliğinin artırılması gayesiyle barış gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek. Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek tahlilinde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in eforlarını takdir ediyorum. Zira onlar bu 45 gün boyunca sorun barış yoluyla çözülsün diye büyük efor harcadı. Çatışmaların bitmesinde bu iki başkan olumlu rol aldı. Bu tıpkı vakitte bölgedeki iş birliği formatını da büyük ölçüde belirliyor. Zira Türkiye ve Rusya ortasındaki alakalar üst seviyededir. Her iki ülke bizim dost ve komşu ülkelerimizdir. ” biçiminde konuştu.

Nahçıvan’a kara ulaşım ağının temin edilmesi konusunun kendisinin ısrarı üzerine muahedeye alındığını bildiren Aliyev, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Azerbaycan’ın temel payıyla kara yoluyla birleştirmek tarafında tarihi adım atıldı.” dedi.

Aliyev, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu muahedede Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda bir söz bile yok. Pekala nerede Ermenistan’ın talepleri. Dağlık Karabağ’a bağımsızlık verilsin diyorlardı. Onlara özerklik teklif ettiğimde kabul etmediler. Pekala ne oldu Paşinyan? Rastgele bir statü kelam konusu değil. Ben Cumhurbaşkanı olduğum sürece de olmayacak. Bu muahede ile büyük siyasi zafer elde ettik. Bu siyasi zaferimiz için askeri zaferimiz değerli rol oynadı. Ordumuzla gurur duyuyoruz. Bu tarihi muahedeye imza attığım için memnunum. Kendi vatanımıza, Karabağ’ımıza, Karabağ’ın tacı olan Şuşa’ya döndüğümüz için memnunum. Ebediyyen yaşayacağız bu topraklarda. Bundan sonra hiç kimse bizi o topraklardan çıkaramaz. Büyük gururla diyoruz ki Fuzuli bizimdir, Cebrail bizimdir, Zengilan bizimdir, Gubadlı bizimdir, Ağdam bizimdir, Laçın bizimdir, Kelbecer bizimdir, Şuşa bizimdir, Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan’dır. Yaşasın Azerbaycan halkı”

Azerbaycanlılar, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgalini sonlandıran bildirinin imzalanmasını meydanlarda kutluyor. 

Paşinyan: Bildiriyi imzalamaktan öbür talihim yoktu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, alandaki askeri durum nedeniyle Dağlık Karabağ’da işgali sonlandıran bildiriyi imzalamaktan öbür bahtının olmadığını söyledi.

Paşinyan, Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesinin akabinde Facebook üzerinden canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Ermenistan’da halkın kendisini protesto etmesini yorumlayan Paşinyan, “Halkı isyana sevk eden herkes adalet önüne çıkartılacak.” diye konuştu.

Durumun “istikrara kavuşmasının ardından” birtakım bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını tabir eden Paşinyan, “Aldığım karar, derinlemesine tahlillere ve askeri duruma ait bilgi sahibi bireylerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan öbür talihim yoktu.” dedi.

Öte yandan, başta başşehir Erivan olmak üzere Ermenistan’da Paşinyan aleyhindeki protestolar devam ederken daha evvel hükümet binasına giren protestocular, parlamento binasına da girerek Paşinyan aleyhinde sloganlar attı.

Parlamento kürsüsüne çıkan kimi protestocular, Karabağ’daki çatışmaların devam etmesi davetinde bulundu. (Ajanslar)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu