Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkevi Binası’nı inceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere ve Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Heyet görüşmeleri için ABD’ye gitti.

ABD’deki programına başlayan Erdoğan, New York’ta bugün Yeni Türkevi Binası’nın açılışını yapacak.

ERDOĞAN TÜRKEVİ’NDE

Erdoğan, açılıştan evvel BM Genel Merkezi’nin çabucak karşısında konumlanan binada incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

20 BİN METREKARE ALANA SAHİP

Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip Yeni Türkevi Binası, 171 metre yükseklikle çabucak karşısındaki BM binası, yanındaki UN Plaza ve ABD’nin BM Daimi Temsilciliği’nin yanında yer alıyor.

TOPLANTI, STANT SALONLARI, LOJMANLAR…

BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve stant salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanların yer alacağı Türkevi Binası, birçok hizmeti tıpkı anda verebilecek dinamik ve güvenlikli bir bina olacak.

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

Türkevi Binası’nın projesi Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlandı. Baş mimarı Jonathan Stark, Türkiye’ye gidip inceleme yaptıktan sonra projeye son halini verdi.

Başta Selçuklu olmak üzere klasik Türk mimari motifleri taşıyan, lale halinde gökyüzüne yükselen Türkevi Binası, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City’den görülebiliyor.

NEW YORK’UN SİLÜETİNE EKLENDİ

Bina, dünyanın en değerli kentlerinden New York’un silüetine eklenecek, Türk kültürü, tarihi ve çeşitliliğini yansıtacak sembolik bir gökdelen formunda tasarlandı.

Türkevi Binası’nın kapısı da Selçuklu ve Osmanlı kervansaraylarının mimarisinden esinlenerek yapıldı.

ETRAF DOSTU GÖKDELEN

Yağmur sularının biriktirilerek kullanılmasına imkan sağlayan depo sistemi ve yeşil bina kapsamında “Leed Silver” sertifikasına sahip bina, etraf dostu gökdelen özelliği taşıyor.

Türkevi Binası New York’un simge binalarından olmaya hazırlanıyor. Binanın üretimini ise Türk-ABD iştirakinde bir şirket üstlenmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu