DünyaKoronavirüs

COVID-19 Salgını Kapsamında Son Gelişmeler Umut Veriyor

COVID-19 salgını kapsamında son gelişmeler umut veriyor ve süreç her gün daha da iyiye gidiyor. Ülkeler yavaş yavaş virüsü kontrol altına almaya çalışırken bilim insanları gece gündüz fedakarlık ederek virüsün aşısını geliştirmeye çalışıyorlar. Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir iş yaptıklarını bu salgın neticesiyle bir kere daha anlamış olduk. Kendilerini feda ederek ailelerinin yüzünü aylarca görmeden çalışan doktor ve hemşireler bu süreçteki en büyük destekçilerimiz.

COVID-19 Salgını Kapsamında Amerika’da Son Durum

Dünya geneli COVID-19 salgını kontrol altına alınmaya başlansa da Amerika’da virüs kontrol altına alınamıyor. Her gün artan vaka sayısı katlanarak artıyor. 12 Nisan 2020 tarihi itibari ile 545.830 kişinin hastalığa yakalandığı doğrulandı. Bu hastalık yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ise son 24 saatte 21.474’e yükseldi. Ülke genelinde ulusal acil durum ilan edildi. Amerika Devlet Başkanı Donald Trump 50 milyar dolarlık acil durum fonunu devreye sokacağını belirtti.Sokağa çıkma yasağına uyan Amerika’da sokaklar bu şekilde boş görüntülendi.

amerika sokağa çıkma yasağı

Çin’de Koronavirüs Vakalarında Son Durum

Virüsün ilk görüldüğü yer olan Çin tedbirlerini çok sıkı ve hızlı bir şekilde aldığını açıkça gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde mucizevi bir açıklama yapan Çin yetkilileri koronavirüsten ölen olmadığını açıklamışlardı.12 Nisan itibari ile doğrulanmış 82,052 vaka bulunan Çin’de taburcu olup iyileşenlerin sayısı ise 77,575 olarak sevindiriyor.

Çin’de ciddi tedbirler sonrasında vaka kontrol altına alındı ve başkent Pekin’de ortaokul ve liselerin 27 nisandan itibaren tekrar açılmasına karar verildi. 27 Nisan’da lise son sınıf öğrencileri okula devam edecekler. Pekin Belediye Eğitim Komisyonu Sözcüsü Li Yi’nin yaptığı açıklamada ortaokul öğrencilerinin ise 11 Mayıs’ta okula başlayacağı belirtildi.

çin-pekin-covid-19-salgını

COVID-19 SALGINI EN YÜKSEK CAN KAYBI İTALYA’DA

Bu kabus dolu günlerde en büyük can kaybının yaşandığı ülke ise İtalya. 12 Nisan itibariyle belirtilen resmi koronavirüs vaka tablosunda toplam doğrulanmış 156.363 vaka ve 19.899 can kaybıyla İtalya koronavirüste hala birinci sırada. Vaka sayılarının en çok gözlemlendiği Amerika’da 550.000 vaka var fakat can kaybı 20.000 iken İtalya’da üçte bir oranında vaka varken hayatını kaybedenlerin sayısı aynı.

Saat 19:00’da canlı yayında paylaştığı video ile açıklama yapan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella;
” Virüs ile mücadeleyi kazanmak üzereyiz. Ya da en azından tehlikesini azaltıyoruz. Onu yenmek için aşı çalışmalarımız sürerken umutla bekliyor ve ortak inancımıza güveniyoruz.”
açıklamalarını yaptı ve halka moral verdi.

italya-koronavirüs-önlemleri

Çin’den sonra Almanya ve İran’dan Koronavirüs’te Sevindirici Tablo

Vaka sayıları dünyada birçok ülkede artarken sıkı tedbir ile bu salgına dur denilebileceğini gösteren ülkelerin başında Çin’den sonra Almanya ve İran geliyor. 12 Nisan itibari ile doğrulanmış 126,656 vaka olan Almanya’da iyileşenlerin sayısı ise 57,400 olarak belirtildi. İran da ise doğrulanmış 71,686 vaka bulunuyor. İyileşenlerin sayısı ise bugün itibariyle 43,8942e yükseldi.

Bilim insanları koronavirüse çare bulunmasına ve dünya genelinde kontrol altına alınmasına 4-5 aylık bir süre kaldığını belirtiyorlar. Devlet başkanları ise koronavirüse çözüm bulunacağını, ümidimizi yitirmememizi, kurallara uymamızı ve inançlı olmamızı bildiriyorlar.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu