Dünya

Çin’de kısırlık oranı arttı

Çin’de doğumların ve doğurganlık oranı nüfus artışını dengelemek için aile planlamasıyla azalmıştı.

Bunun yanında, kısırlık oranında arttığı bildirildi.

2020’DE KISIRLIK ORANI YÜZDE 18

South China Morning Post’un haberine nazaran, Çin’in önde gelen üreme sıhhati uzmanlarından, Pekin Üniversitesi 3 Nolu Hastanesi Başhekimi Çiao Cie öncülüğünde yürütülen araştırmanın sonuçları, ülkedeki her 5,6 çiftten birinin bebek sahibi olamadığını ortaya koydu.

Bir yıldan fazla müdafaasız cinsel münasebette bulundukları halde bebek sahibi olmayan çiftlerin kısır olarak tanımlandığı araştırmanın bulgularına nazaran, ülkede 2007’de yüzde 12 olan kısırlık oranı 2020’de yüzde 18’e çıktı.

KISIRLIK SORUNU ÖNEMSENMİYOR

Sonuçları tıp mecmuası The Lancet’te yayımlanan araştırmada, Çin’de uzun yıllar devam eden çocuk sahibi olma kısıtlamasına dayalı aile planlama siyaseti nedeniyle kısırlık sıkıntısının önemsenmediğine dikkat çekildi.

KISIRLIK ORANI ORTA YAŞLI YETİŞKİNLERDE DAHA FAZLA

Araştırmacılar, çocuk sahibi olma kısıtlamaları gevşetilse de endüstrileşme ve kentleşmenin getirdiği hayat kurallarının genç yetişkinleri çocuk yapma planlarını ertelemeye zorladığı ve bu yüzden orta yaşlı yetişkinlerde kısırlık problemine daha fazla rastlandığı belirtildi.

Ciangsu eyaleti Siyasi Müracaat Konseyi Üyesi Sun Şi, bu yılın başında, 2016’da ülkenin farklı bölgelerinde yüzde 12,5 ile yüzde 15 ortasında değişen kısırlık oranlarından hareketle 2025’te kısırlık oranının ülke genelinde yüzde 18’e çıkacağı varsayımında bulunmuştu.

Çiao ve meslektaşlarının bulguları, kelam konusu orana beklenildiğinden daha erken ulaşıldığını gösteriyor.

DOĞUMLAR VE DOĞURGANLIK AZALIYOR

Çin’de 2020 sonunda düzenlenen 10 yıllık nüfus sayımı sonuçlarına nazaran, Çin nüfusu 2010-2020 yıllarında yıllık ortalama binde 5,3 artışla yaklaşık 72 milyon arttığını ortaya koymuştu. Nüfus artış suratı, evvelki 10 yıla nazaran binde 0,4 azaldı.

Ülkede 2020’de yaklaşık 12 milyon bebek dünyaya gelirken doğumlar evvelki yıla nazaran yüzde 18 azalmıştı.

Bayan başına doğum oranı 2010’da 1,6 iken, 2020’de ise 1,3’e gerilemişti.

DOĞURGANLIK ORANI NÜFUSUN YENİLENMESİ İÇİN YETERSİZ

Doğurganlık oranı, uzun yıllardır nüfusun yenilenmesi için gereken 2,1 oranının altında kalıyor.

Tüm bu göstergeler, Çin nüfusun azalma ve yaşlanma yönelimine girdiğinin işareti olarak yorumlanıyor.

ÇOCUK SAHİBİ OLMA KISITLAMASI ESNETİLECEK

Çin, nüfus artış suratındaki yavaşlama ve azalan doğum sayıları nedeniyle 1980’den beri nüfus artışını dizginlemek hedefiyle uygulanan çocuk sahibi olma kısıtlamasını esnetme yolunda yeni adımlar atıyor.

İktidardaki Çin Komünist Partisinin Merkez Komitesi Politbürosu, 31 Mayıs’ta yaptığı toplantıda, Çinli ailelere en fazla iki çocuk hakkı tanıyan resmi politikayı terk ederek üçüncü çocuğa sahip olmak isteyen çiftleri destekleme kararı almıştı.

KISIRLIK, GLOBAL OLARAKTA YAYILIYOR

Öte yandan kısırlık sırf Çin’de görülen bir sorun değil.

ABD’li danışmanlık şirketi Frost & Sullivan’ın hazırladığı raporda 1997’de yüzde 11 olan global kısırlık oranının 2018’de yüzde 15,4’e kadar çıktığı bildirilmişti.

Raporda birinci çocuk sahibi olma yaşının ilerlemesi, sıhhatsiz hayat biçimlerinin yaygınlaşması ve etraf kirliliği kısırlığın artışının sebepleri ortasında sayılmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu