Dünya

Çin’de birinci sefer Omicron yayılımı görüldü

Çin'de ilk kez Omicron yayılımı görüldü

Çin’in kuzeyindeki Tiencın kentinde, Omicron varyantını taşıyan COVID-19 olayları görüldüğü bildirildi.

Tiencın Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi Yardımcı Yöneticisi Cang Ying, yaptığı açıklamada, dün kentte tespit edilen mahallî kaynaklı olaylardan 2’sinden alınan numunelerde, COVID-19’un “BA.1 mutasyonu” olarak da bilinen Omicron varyantına rastlandığını belirtti.

Dün tespit edilen olaylarla temaslı en az 3 yayılma zinciri içinde Omicron varyantı taşıyan 18 yeni enfeksiyona rastlandığını söz eden Cang, varyantın daha evvelden topluluk içinde yayılmaya başladığını iddia ettiklerini kaydetti.

Lokal basındaki haberlerde, enfeksiyon tespit edilen 18 kişinin 15’inin birebir okula ve etüt merkezine devam eden ilkokul öğrencileri olduğu bildirildi. Olayların hastalık belirtisi gösterip göstermediği bilinmiyor.

Çinli sıhhat yetkilileri, COVID-19 testi olumlu olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen olayları genel olay toplamına dahil etmiyor, “asemptomatik vaka” olarak farklı sınıflandırıyor.

Tüm kentte toplu test uygulanacak

Lokal kaynaklı hadiseler nedeniyle yaklaşık 13,8 milyon nüfuslu kentte bugün saat 07.00’den itibaren toplu testler uygulanmaya başlanacak. Vatandaşların sıhhat barkodlarındaki yeşil kodu, negatif test sonucu çıkana kadar turuncuya çevrildi. Yeşil kodun olmaması, vatandaşların metroya, kamu binalarına, alışveriş merkezlerine ve kimi restoran ve harika marketlere erişimini engelleyecek.

Hadiselerin görüldüğü Jinnan ve Nankai etrafındaki metro istasyonları süreksiz olarak hizmete kapatıldı.

Tiencın İmtihan Merkezi, bugün yapılması planlanan öğretmen yeterlilik imtihanı mülakatlarının iptal edildiğini bildirdi.

Çin’in eyalet düzeyinde müstakil lokal idareye sahip 5 büyük kentinden biri olan Tiencın, şubat ayında 2022 Kış Olimpiyatları’na mesken sahipliği yapmaya hazırlanan başşehir Pekin’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Daha fazla olayın tespit edilmesi halinde, kentte karantina ilan edilmesi mümkün görülüyor.

Çin’de Şaanşi eyaletinin merkezi, 13 milyon nüfuslu Şian kenti 23 Aralık’tan bu yana karantina altında bulunuyor.

Çin, COVID-19 hadiselerini ortaya çıktıkları yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Bu strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerekli kılıyor. Önlemlerin hayatın olağan akışına müdahalesi ve yarattığı maliyetler vakit zaman tartışmalara yol açıyor.

24 saatte 165 hadise

Ulusal Sıhhat Komitesinden yapılan açıklamaya nazaran, Çin ana karasında 24 saatte 92’si yurt içi kaynaklı 165 yeni COVID-19 olayı tespit edildi.

Son 24 saatte yurt dışı kaynaklı 73 olay kaydedilirken, virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

COVID-19 salgınında birinci olayların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne dek 103 bin 619 olay tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 392 hastanın tedavisi sürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu