Dünya

Çin ve ABD arasındaki gerilim zirveye çıktı!

Çin ve ABD arasındaki gerilim zirveye çıktı! ABD’nin başkonsolosluğu resmen kapandı

Çin’in Chengdu kentindeki ABD Başkonsolosluğu Pekin yönetiminin talebi üzerine kapatıldı. Dünya gündemine bomba gibi düşen bu haber sosyal medyada da her yerde ilgi odağı oldu.Kararın, ABD’nin Teksas Çin Konsolosluğu’nu kapatmasından sona verilmesi dikkat çekti.

ABD’nin Teksas Çin Konsolosluğu’nu kapatmasından sonra Çin’den karşı hamle geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin yönetiminin talebi üzerine Chengdu kentindeki ABD Başkonsolosluğu’nun kapatıldığını açıkladı.

ABD yönetimi, geçen hafta, Çin’i casuslukla suçlamış ve Teksas eyaletindeki Çin Konsolosluğu’nu Cuma günü kapatılmasına karar vermişti. Çinli yetkililer bu karara karşılık, 1985 yılında açılan ve Çin’in Chengdu kentinde bulunan ABD Konsolosluğu’nun kapatıldığını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

ABD ile Çin arasındaki ilişkiler tarihin en düşük seviyesine geçerken bunun birçok sebebi var. Ticaret ve teknoloji konusundaki anlaşmazlıklar, koronavirüs salgınının Çin’in başlattığına dair Washington yönetiminin iddiaları, Güney Çin Denizi’ndeki Çin’in hamleleri ve Pekin yönetiminin Hong Kong’taki baskıyı artırması bunlardan bazıları.

Bu kadar çok konu masadayken geçen hafta ABD Teksas eyaletinde bulunan Houston’daki Çin konsolosluğunu kapatma kararı almış, Çin yönetimi de buna misilleme yapılacağını vurgulamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu