Dünya

Çekya’nın aşılama kampanyasına reaksiyon

Çekya’da hükümet, Sıhhat Bakanlığı’nın önerisi ile koronavirüs ile çaba kapsamında aşılamayı teşvik etmek emeliyle başlatmayı planladığı kampanya büyük reaksiyona neden oldu.

Kampanya kapsamında, bugüne kadar koronavirüs nedeniyle hastanelerin ağır bakım servislerinde tedavi gören ya da hayatını kaybetmiş şahısların fotoğrafları başta TikTok ve Instagram olmak üzere toplumsal medyada, televizyon ve gazetelerde yayınlanması planlanıyor.

“ACIMASIZ FAKAT GERÇEK BİR KAMPANYA”

Çekya Sıhhat Bakanı Adam Vojtech kampanya tanıtımında düzenlediği basın toplantısında, “İnsanların ağır bakımda neler olup bittiğini, orada koronavirüs nedeniyle yatanların nasıl göründüğünü bilmeleri gerekiyor. Kimi vatandaşlarımızı bu virüsün eğlenceli olmadığı, durumun çok önemli olduğu konusunda uyarmamız ve uykularından sert bir biçimde uyandırmamız gerekiyor. Sigara paketlerinde kullanılan fotoğraflardan ilham aldığımız bu kampanyamız tahminen biraz acımasız fakat gerçeğin tam da kendisi.” dedi.

“İĞRENÇ KAMPANYAYI ÇABUCAK DURDURUN”

Çekya Sıhhat Bakanlığı’nın planladığı kampanyaya toplumun birçok kısmından reaksiyonlar geldi.

Başşehir Prag’daki Çek Teknik Üniversitesi Rektörü (CVUT) Vojtech Petracek, Sıhhat Bakanı Vojtech’e açık bir mektup yazarak, planlanan kampanyayı derhal durdurmaya çağırdı.

Petracek, kampanyanın saldırgan, iğrenç ve etik dışı olduğunu vurgulayarak, “Kampanyanızın emeli ne olursa olsun, beşerler ister aşılanmış olsunlar, ister küçük bir çocuk olsunlar, ister yaşlı olsunlar. Bu acımasız manzaralara bakarken oburlarının empatisine ve acısına sahip olan her birimiz acı çekeceğiz. Birçoğunun bu gerilime maruz kalarak yaşayacakları travma, gerilim bozukluğuna ve depresyona neden olacak. Bu nedenle iğrenç kampanyanın bir an evvel durdurulması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

NÜFUSUN YÜZDE 68’İ AŞILANDI

Çekya’da son 24 saatte 14 bin 539 bireyde koronavirüs tespit edilirken, toplam hadise sayısı 1 milyon 843 bin 15’e ulaştı.

Son 24 saatteki hadiselerin 462’si ağır bakımda olmak üzere 3 bin 295’i ise hastanelerde tedavi altına alındı.

Ülkede son 24 saatte 31 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 31 bin 229’a yükseldi.

Çekya’da bugüne kadar yetişkin nüfusun yüzde 68’i koronavirüse karşı büsbütün aşılandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu