Dünya

Brezilya Dışişleri Bakanı Araujo’nun istifa ettiği tez edildi

Brezilya Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo’nun, parlamenterlerin baskısı nedeniyle Devlet Lideri Jair Bolsonaro’ya istifasını sunduğu argüman edildi.

CNN Brasil’de çıkan habere nazaran diplomatik kaynaklar, Araujo’nun diplomatik münasebetlerdeki tavrının, ülkenin COVID-19 aşısına erişimini zorlaştırdığını münasebet gösteren Senato ve Temsilciler Meclisinin baskısı nedeniyle Bolsonaro ile yaptığı toplantıda istifasını sunduğunu belirtti.

Bolsonaro’nun hükümetiyle dışişleri bakanlığı misyonuna gelen Araujo’nun, eski ABD Lideri Donald Trump ile misal dış siyaset izlemesinin, ülkenin dünyada en çok COVID-19 aşı ihraç eden Çin ile diplomatik bağlantılarını soğuttuğu ve bu nedenle aşılara erişimini zorlaştırdığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Hükümet tarafından resmi açıklama yapılmazken, Araujo’nun istifasının Bolsonaro tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Bolsonaro hükümetinin, ABD’de Trump hükümetiyle yakın ilgi içerisinde olduğu ve Brezilya’nın bu nedenle Çin ile alakalarının gerilediği biliniyordu.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, 310 binden fazla COVID-19 kaynaklı mevt ve 12,5 milyon hadise ile ABD’nin akabinde COVID-19 salgınından en çok etkilenen ülke pozisyonunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem ağır bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen COVID-19’un daha bulaşıcı çeşidi P1’in yayılması nedeniyle sıkıntı günlerden geçiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu