Dünya

Blinken: Global COVID-19 merkezi kurulacak

COVID-19 Salgını Dışişleri Bakanları Toplantısında konuŞan Blinken, salgının yalnızca bir sıhhat krizi olmadığına işaret ederek, “Bu, tıpkı vakitte bir güvenlik krizi ve ekonomik ve insani krizdir. İşte bu yüzden, bu krize karşı adım atmak için yalnızca sıhhat bakanları değil dışişleri bakanlarına gereksinimimiz var.” dedi.

Antony Blinken, toplantı ajandasındaki acil mevzulardan birinin, aşıların dünya çapında adil dağılımını hızlandırma olduğunu lisana getirerek, Kuzey Amerika ve Avrupa’da nüfusun yarısından fazlası aşı olmuşken, Afrika’da nüfusun yüzde 10’dan azının aşıya eriştiğini kaydetti.

COVID-19’a misal salgınlara karşı gelecekte daha güçlü bir sıhhat güvenliğinin temellerini şimdiden atmak gerektiğini söz eden Blinken, bunlara hazırlık ve müdahale etme manasında global bir uyuma gereksinim duyulduğunu, bu nedenle de Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) üzere örgütlerin modernize edilerek güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Global COVID-19 Merkezi kurulacak

Memleketler arası Para Fonu (IMF), DSÖ, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Dünya Bankasının, COVID-19 Data İzleme Sistemi kurduğunu ve sistemin bugün devreye sokulduğunu kaydeden Blinken, “Dünya çapında birinci sefer COVID-19 hakkında en son bilgiler tek bir yerde toplanacak. Aşı oranlarından ağır bakım ünitesine kabullere, taahhüt edilen dozlara ve verilen dozlara kadar her şey bugün başlatılan izleme sisteminde yer alacak.” diye konuştu.

Blinken, üretilen aşıların dünya çapında adil dağılımını sağlamak üzere Global COVID-19 Merkezi ismi verilen kamu ve özel kesim iştirakinde yeni bir ünite kuracaklarını açıkladı.

Amerikalı Bakan, bu ünitenin, tedarik zincirini direktörün yanı sıra, aşı alanlarını inançlı bir halde kurmak ve aşı uygulamalarını desteklemek üzere birçok mevzuda global bir uyum ağı sağlayacağını belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu