Dünya

BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının fiyatı aşikâr oldu

Koronavirüs aşısını geliştiren Profesör Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech ve ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’in, gelen olumlu bilgilerin akabinde bu ay içinde ABD’ye koronavirüs aşısı için onay müracaat yapacakları belirtildi.

Şirketlerin ortak açıklamada, koronavirüse karşı “BNT162b1” isimli aşı adayının yüzde 90’dan fazla tesirli olduğu bildirilmişti.

DOZ FİYATI 19.5 DOLAR

Pfizer, ABD hükümeti ile Temmuz ayında 1.95 milyar dolarlık mutabakat imzaladı.

İki doz halinde uygulanan kelam konusu aşının ABD’deki fiyatlandırılmasının doz başına 19.5 dolar (yaklaşık 160 Türk Lirası) olacağı kaydedildi.

Fiyatların “tipik piyasa fiyatlarının” altında olduğu ve ülkeler ve bölgeler ortasında farklılık gösterebileceği tabir edildi.

FİYATLANDIRMA, FİNANSAL RİSKLERİ YANSITACAK

Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in Strateji Başkanı Ryan Richardson, “Aşının fiyat etiketi, özel kesim yatırımcılarının maruz kaldığı finansal riskleri yansıtacak.” dedi.

Financial Times’ın çevrimiçi etkinliğinde konuşan Richardson, “Dengeli bir yaklaşım izlemeye çalıştık. İçinde bulunduğumuz durumu yansıtacak formda aşımızı tipik piyasa oranlarının çok altında fiyatlandırmayı planlıyoruz.” dedi.

Kelam konusu yetkili, aşıya dünya çapında geniş tabanlı erişimin sağlanmasını istediklerini söyledi.

ALMANYA 2021’İ BEKLİYOR

Almanya Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşının 2021’in birinci çeyreğinden evvel alınmayacağı tabir edildi.

Açıklamada, Olumlu bir risk-fayda oranının teyit edilebileceği varsayılırsa, birinci onayların en erken 2021’in birinci çeyreğinde gelmesi bekleniyor.” denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu