Dünya

Biden idaresinden ‘seyahat yasağı’ kararı

ABD Lideri Joe Biden, evvelki Lider Donald Trump’ın COVID-19 nedeniyle kelam konusu ülkelere uygulanan seyahat yasağının, 26 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırılması kararını geçersiz kılan bir kararname imzaladı ve evvelki listeye Güney Afrika’yı da ekledi.

İmzaladığı kararnamede Biden, “COVID-19’un mutasyonlarını ve hastalığın yayılmaya devam ettiğini göz önüne alarak, Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), milletlerarası seyahat siyasetlerini tekrar inceledi. Schengen bölgesi, İngiltere, İrlanda, Brezilya ve Güney Afrika’daki sıhhat durumlarının incelenmesinin akabinde ABD’ye gelen şahıslara yönelik seyahat kısıtlaması uygulanmasına karar verdik.” tabirini kullandı.

Buna nazaran, kararnamede yer alan ülkelerden seyahat eden ya da son 14 günde bu ülkelerde bulunan ABD vatandaşı olmayan bireyler, ABD’ye kabul edilmeyecek.

Trump yasağı kaldırmıştı

Eski ABD Lideri Donald Trump, 13 Mart 2020’de yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, COVID-19 nedeniyle Schengen ülkelerine seyahat kısıtlaması getirmiş, listeye daha sonra İngiltere, İrlanda ve Brezilya da eklenmişti.

Trump, 18 Ocak’ta imzaladığı kararname ile bu kısıtlamanın 26 Ocak 2021’de kalkacağını belirtmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu