Dünya

Biden: 500 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısını bağışlayacağız

G7 Tepesi için bulunduğu İngiltere’nin Cornwall kasabasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile başbaşa görüşen Biden, daha sonra yaptığı konuşmada ülkesinin COVID-19 tedbirleri hakkında bilgi verdi. ABD’nin COVID-19’a 600 bin kurban verdiğini belirten Biden, “Biz trajediyi biliyoruz, tıpkı formda güzelleşmeyi de biliyoruz. ABD’deki yetişkinlerin yüzde 64’ü şu anda en az 1 doz aşı almış durumda.” dedi.

Biden, ABD’deki aşılama çalışmaları sayesinde salgının başından bu yana en az günlük can kaybı sayısına ulaştıklarını ve iktisadın de büyük bir süratle düzgünleştiğini belirterek, “Başkanlığımın başından bu yana global çapta virüs için neler yapmamız gerektiğini de inceliyoruz. Bu bizim sorumluluğumuz ve insani zorunluluğumuz. Kurtarabildiğimiz kadar çok hayatı kurtarmalıyız. Dünyada insanların ziyan gördüğünü ve acı çektiğini görüyoruz. Elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz.” tabirini kullandı.

Salgının dünyanın öbür bölgelerinde devam ederken ABD’nin de inançta olmayacağına işaret eden Biden, “ABD, yarım milyon doz Pfizer aşısı satın alarak bunu yaklaşık 100 düşük ve orta gelirli ülkeye bağışlayacak.” bilgisini verdi.

500 milyon doz aşı nasıl dağıtılacak

ABD, haziran sonuna kadar 80 milyon doz aşıyı dünya ile paylaşmayı hedefliyor. Biden bu aşıların kargolanmasının bu yıl ağustos ayında başlayacağını, yıl sonuna kadar 200 milyon dozunun dağıtılacağını kalan 300 milyon dozun da 2022 ortasına kadar dağıtılmış olacağını söyledi.

ABD idaresi, haziran sonuna kadar dünyaya 55 milyonu AstraZeneca, 25 milyonu ise Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson and Johnson olmak üzere 80 milyon aşı dağıtmayı amaçlıyor.

Biden, 3 Haziran’da dünya ile paylaşacakları 25 milyon doz aşının paylaşım programının ayrıntılarını açıklamış, “Bu dozların en az yüzde 75’i (yaklaşık 19 milyonu) COVAX aracılığıyla paylaşılacak. Bunun 6 milyon dozu Latin Amerika ve Karayipler’e, yaklaşık 7 milyonu Güney ve Güneydoğu Asya’ya, yaklaşık 5 milyonu Afrika’ya gidecek.” bilgisini paylaştı.

Biden, kalan 6 milyon dozun ise Kanada, Meksika, Hindistan ve Güney Kore dahil şu anda olay artışı yaşanan, kriz halinde olan ülkeler ile paylaşılacağını söz etti.

ABD’nin AstraZeneca aşısını öbür ülkelere göndermesi için ABD Besin ve İlaç Dairesinin (FDA), bu aşının kullanımına onay vermesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu