Dünya

BBC Personel Kıyımına Gidiyor!

BBC News Bünyesinde Tasarrufa Giderek 450 Kişiyi İşten Çıkarıyor!

2022 yılına kadar yaklaşık 80 milyon sterlin tasarrufa gidilmesine karar verildiği bildiren BBC’nin haber kolu BBC News içerisinde daralmaya gideceğini açıkladı.

BBC’den yapılan açıklamada, kurumun haber kolu BBCNews içerisinde 2022 yılına kadar yaklaşık 80 milyon sterlin tasarrufa gidilmesine karar verildiği, bu kapsamda 450 çalışanın işten çıkarılacağı belirtildi. BBC 2, BBC Radyo 5 ve BBC Dünya Servisi’nde de bazı pozisyonların kapatılacağı vurgulandı.

bbc news

Newsnight programı için üretilen yapımların sayısının azaltılacağı ifade edildi. BBCNews Direktörü Fran Unsworth, BBC’nin geleneksel yayından dijital yayına geçiş yaptığını söyledi.

Unsworth,  Dijital yayına gerektiği kadar harcama yapmadıklarının altını çizerek “BBC’nin izleyici kitlesinin değişimi ile yüzleşmesi gerekiyor dedi. BBCNews’in gelecek 10 yılını önemli miktarda tasarruf yapabilecekleri şekilde yeniden şekillendirmeleri gerektiğini ifade ederken, kaynaklarının çok büyük kısmını geleneksel çizgideki yayıncılık için harcadıklarını belirtti.

BBCNews, 1700’ü İngiltere dışında olmak üzere, toplam 6 bin kişiyi istihdam ediyor. Kurumun TV lisans ücretleri ile finanse edilen gelirinin ilerleyen dönemde yıllık 480 milyon sterlin seviyesinde olması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu