Dünya

Barbados’ta birinci devlet lideri seçildi: 396 yıllık İngiliz sömürgesi bitti

Bölge basınındaki habere nazaran, parlamentonun iki kanadı olan Meclis ve Senato tarafından yapılan bâtın oturumda, 45 oy olan 72 yaşındaki Sandra Mason, ada ülkesinin birinci devlet lideri oldu.

Ülkesinin bağımsızlık günü olarak kutladığı 30 Kasım’da yemin ederek misyona başlayacak Mason, böylelikle Kraliçe 2. Elizabeth’in yerini artık devlet lideri olarak alacak.

Mason, Barbados Genel Valisi olarak 16 Eylül 2020’deki açıklamasında, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i devlet lideri olarak tanımaya son verip, gelecek yıl cumhuriyet olmak istediklerini belirtmişti.

1996’DA BAĞIMSIZ OLSA DA KRALİÇE DEVLET LİDERİYDİ

Barbados, 1956’dan itibaren fiilen bağımsız olsa da 30 Kasım 1996’da İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmiş fakat Kraliçe, devlet lideri olmayı sürdürmüştü.

Yaklaşık 285 bin nüfusuyla Barbados, turizm ve finans alanında yaptığı yeniliklerle bölgenin en varlıklı adalarından birine dönüşmüştü.

Karayipler bölgesinde, öteki İngiliz kolonilerinden Guyana 1970’de, Trinidad ve Tobago 1976’da, Dominika da 1978’de bağımsızlıklarını ilan etmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu