Dünya

Azerbaycan: Rus helikopteri kazara vuruldu

Rusya, Ermenistan’da Rus imali bir Mi-24 helikopterinin düştüğünü açıkladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rus helikopteri ezkaza vuruldu. Bu trajik olay Rusya’yı maksat almıyor. Tazminat ödemeye hazırız” denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan Savunma Bakanlığının, Rusya Savunma Bakanlığından, bugün mahallî saatle 18.30’da Nahçıvan yakınlarındaki Ermenistan-Azerbaycan hududunda Rusya’ya ilişkin Mi-24 helikopterin vurulduğunu öğrendiği bildirildi.

Açıklamada, helikopterin Dağlık Karabağ’da çatışmalar sürerken sona yakın bölgede, günün karanlık vaktinde, alçak irtifada ve hava savunma sisteminin radar müşahedesinin dışında uçtuğu vurgulandı.

“Tazminat ödemeye hazırız”

Daha evvel o bölgede Rus helikopterlerinin uçuşlarının gözlemlenmediği belirtilen açıklamada, dikkat çekilen faktörleri ve Ermenistan’ın muhtemel provokasyonlarını göz önünde bulunduran vazifedeki askeri birliğin ateş açma tarafında karar aldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Azerbaycan, ezkaza yapılan ve Rusya’ya yönelik olmayan bu trajik olay için Rusya’dan özür diliyor. Azerbaycan tarafı, hayatını kaybeden mürettebatın ailelerine en derin taziye dileklerini iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyor.” sözleri yer aldı.

Bakanlık, Azerbaycan’ın tazminat ödemeye hazır olduğunu da duyurdu.

2 kişi hayatını kaybetti

Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan’daki 102. Rus askeri üssüne ilişkin bir konvoya eşlik eden Mi-24 tipi askeri helikopterinin Yeraskh yerleşim ünitesi yakınında roketatar atışına maruz kaldığını duyurmuştu.

Roketin isabet etmesi sonucunda helikopterin denetimini kaybederek Ermenistan sonları içerisinde dağlık bir alana düştüğü kaydedilen açıklamada, mürettebattan 2 kişinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin de ağır yaralı olarak üsse tahliye edildiği söz edilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu