Dünya

Avrupa’da korona hadiseleri yeni tedbirleri gündeme getirdi

Avrupa’da koronavirüs olay sayıları artışa geçerken, birtakım hükümetler koronavirüs yayılımını önlemek için yeni önlemler geliştiriyor.

Avrupa’da olay sayılarındaki artış, yeni yasakların ve kapanmanın konuşulmasına neden oldu.

Günlük bazda en az 20 bini geçen ülkelerde yeni kararların alınması bekleniyor.

UKRAYNA’DA UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLİYOR

Ukrayna, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana günlük can kaybı sayısında çabucak hemen her gün yeni bir rekor kırarken, ülke idaresi koronavirüs salgınının tesirini azaltabilmek için olayların fazla olduğu kentlerde alarm durumuna geçerek karantina uygulamasını başlatıyor.

Kırmızı Bölge ilan edilen yerlerde daha evvel uygulanmayan yasaklar alınırken, caydırıcı para cezaları da uygulanıyor. 1 Kasım’da Kırmızı Bölge ilan edilen başşehir Kiev’de, insanların toplu bulunduğu cümbüş merkezleri, restoranlar ya da toplu taşıma araçları üzere yerlere girerken iki doz aşı kartı soruluyor.

Mümkün bir denetimde büsbütün aşılanmayanlardan ise son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi isteniyor. PCR olmayan şahıslara kolluk kuvvetleri tarafından 17 bin grivna (yaklaşık 6 bin TL) para cezası veriliyor. Ağır para cezalarından ötürü halk aşı merkezlerinde uzun kuyruklar oluştururken, vakit zaman şahıslar ortasında yükselen tansiyon arbedelere neden oluyor.

AŞI TERSİ PROTESTO GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Hükümet tarafından vatandaşların bu formda aşıya zorlanması kimi kümelerin yansısını çekti ve Ukrayna Parlamentosu önünde yüzlerce kişi hükümeti protesto ederek aşı olmayacaklarını lisana getirdi.

Ukrayna’da artan koronavirüs olayları nedeniyle ilkokullarda yüz yüze eğitime orta verilerek uzaktan eğitime geçileceği de koronavirüs önlemleri kapsamında açıklandı.

Ukrayna Sıhhat Bakanlığı salgın başlangıcından beri rekor sayıda günlük can kayıpları açıklamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Sıhhat Bakanlığı tarafından bir günde 833 vatandaşın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğine dair yapılan açıklama ülkede telaşları arttırırken, Ukrayna Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan son 24 saatlik koronavirüs datalarına nazaran ülke genelinde 24 bin 747 kişinin koronavirüs testi olumlu çıktı, 18 bin 896 kişi güzelleşti ve 652 vatandaş koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ülkede koronavirüs hadise sayısı sayısı 3 milyon 155 bin 519’a, güzelleşen kişi sayısı 2 milyon 572 bin 738’e, can kaybı ise 74 bin 857’ye yükselmiş oldu.

ÇEKYA, DAHA SIKI TEDBİRLERİ DENEYECEK

Çekya’da gün geçtikçe berbatlaşan koronavirüs salgını nedeniyle hükümet, Sıhhat Riskleri Konseyi’nin koronavirüsün yayılımını yavaşlatmak için önerdiği yeni tedbirleri açıklayacak.

Sıhhat Risk Kurulu’nun teklifleri ortasında kuralların sıkılaştırılması ve insanların aşı olmaya motive edilmesinin yanı sıra kapalı yerlere girişte PCR testlerinin kabul edilmeyerek yalnızca aşıların geçerli olması istikametinde kararlar da bulunuyor.

Mevzu ile ilgili açıklamada bulunan Başbakan Andrej Babis “Yarın açıklayacağımız önlemler epey değerli olabilir” derken şimdi kesin kararlar almadıklarını ve yarınki toplantı da önlemlerin netleşeceğini söyledi.

Tam kapanma söylentilerini kesin bir lisanla reddeden Babis “Alacağımız kararlar aşılamayı destekleyici kararlar olacak” tabirlerine yer verdi.

Sıhhat Bakanı Adam Vojtch dün yaptığı açıklamada ise, “Bir sınıfta en az 50 öğrenci bulunuyorsa maske takmak zarurî olacak” dedi. 15 Kasım’dan itibaren geçerli olacak kararın yanı sıra sıhhat kurumlarında aşısız olan her çalışana haftada bir sefer test olma mecburiliği da getirildi.

“ÜLKE İVEDİLİKLE 2 HAFTA MÜHLETLE KAPANMAYA GİTMELİ”

Çekya Disiplinlerarası Salgın Durumlar Kümesi (MeSES) durumun daha da makûs olacağı konusunda ihtarlarda bulundu, en makûs senaryoyu önlemek için her türlü uğraşın gösterilmesini isteyen MeSES, “Mevcut durumda kararlar almak ve salgının olumsuz sonuçlarını önlemek hükümetin vazifesidir. Vatandaşlar, vazifeden ayrılacakları için kararlar almaktan kaçınan hükümetten ötürü ziyan görmemelidir. Ülke hemen 2 hafta müddetle kapanmaya gidilmeli” dedi.

Çekya’da dün 13 bin 502 yeni koronavirus hadisesi tespit edilirken, sayılar geçen hafta Çarşamba gününe kıyasla yaklaşık 4 bin yeni enfeksiyonu işaret etti. 3 bin 452 kişinin koronavirus nedeniyle hastanede yattığı Çekya’da dün 56 kişi koronavirus nedeniyle ömrünü yitirdi.

Koronavirus salgının başından bu yana Çekya’da 1 milyon 843 bin 19 kişi korona virüse yakalanırken 31 bin 229 kişi de hayatını kaybetti. Yaklaşık 10 milyo nüfusa sahip olan Çekya’da 6 milyon 151 bin 314 iki doz aşı oldu.

İNGİLTERE’DE ‘KISITLAMAYA GİTMEK GEREKLİ’ GÖRÜŞÜ YAYINLAŞIYOR

İngiltere hükümeti bu kış artan korona virüs olayları karşısında kısıtlama yahut kapanma uygulamama konusunda kararlı. Ülkede Ekim ayının son haftasında 50 binin üzerine çıkan ve şu anda 30 bin ila 40 bin ortasında seyreden günlük koronavirüs hadiseleri karşısında sıhhat yetkilileri tedbir alınması gerektiğini vurguladı. Hükümetin Bilimsel Müracaat Kümesi (SAGE) ve Ulusal Sıhhat Servisi (NHS) “kısıtlama hazırlamanın gerekli olduğu” konusunda ihtarda bulundu.

Öte yandan hükümet daima olarak İngiltere için diğer bir kilitlenme planı olmadığını savunurken, geçtiğimiz haftalarda İktisat Bakanı Rishi Sunak, “B planına çabucak geçilmesi gerekmediğini” söyledi.

İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Bakanı Kwasi Kwarteng, “Seyahat kısıtlamaları ve daha fazla sokağa çıkma yasağı hakkında konuşmanın büsbütün gereksiz olduğunu” söylerken, Kwarteng korona virüsle uğraş konusunda Sıhhat Bakanlığının da önerdiği üzere “aşıların yaygınlaştırılması” gerektiğini söyledi.

İngiltere’de koronavirüse karşı şu anda uygulanmakta olan A planında, aşılamanın 12 ila 15 yaş kümeleri da dahil olmak üzere yaygınlaştırılması, antiviral tedavilerinin uygulanması, koronavirüs tespit edilen bireylerin izole edilmesi, insanlara kendilerini muhafaza konusunda rehberlik sağlanması üzere tedbirler bulunuyor.

Lakin hükümet A planının yetersiz kalması durumunda aşı pasaportları, meskenden çalışma, maske takılması üzere tedbirleri içeren B planına geçileceğini söylemişti.

“KİMSE KAPANMA İSTEMİYOR, AŞILAR İŞE YARIYOR”

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid, B planının şu an için yürürlüğe girmesinin gerekli olmadığını lakin aşılama oranının azalması durumunda kısıtlamaların muhtemel olabileceğini belirtmişti. Javid, yaptığı bir açıklamada, “Kimse diğer bir karantina görmek istemiyor. Aşılar işe yarıyor ve diğer bir kapanma uygulamamız gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, A planının daha kapsamlı kısıtlamaların getirilmesini önlemek için kâfi olduğunu savundu. Johnson, kapanmalarla ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Büyük bir dokunulmazlık oranına sahip olduğunuzda, daha küçük değişiklikler büyük bir fark yaratabilir ve bize tecritlere geri dönmek zorunda olmadığımız konusunda itimat verebilir” tabirinde bulunmuştu.

Öte yandan Kabine Bakanları koronavirüse karşı A planının ve B Planının yetersiz kalması halinde daha fazla kısıtlamanın uygulanabileceği C Planının getirilmesini görüştü fakat bakanlar bu tedbirlerin şimdi gerekli olmadığını söyledi.

Şimdi yalnızca tartışma basamağında olan C Planının ise ülke genelinde kapanma uygulaması üzere kısıtlamaları içereceği düşünülüyor.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA) hükümeti korona virüse karşı tedbir almadığı için “kasten ihmalkar” olmakla suçladı.

BMA Lideri Dr. Cgaand Nagpaul, “Hükümet, NHS’nin iş yükünü azaltmak için B Planına geçileceğini söyledi. NHS’te çalışan hekimler olarak bunun vaktinin geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

İngiliz Independent gazetesinin bir haberine nazaran, İngiltere’deki halkın en az 3’te 1’inin koronavirüsün yayılmasını önlemek için kapanma uygulanmasını istediği belirtildi.

Independent tarafından yapılan ankete nazaran, iştirakçilerin yüzde 40’ı artan olaylar ve grip risklerinden ötürü telaşlı olduklarını ve karantina uygulanmasını istediklerini söyledi.

FRANSA’DA SON DURUM

Fransız hükümeti, koronavirüs hadise sayılarının artmasıyla birlikte yeni tedbirler almaya karar verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Salı günü ulusa seslenerek toplumsal ara kurallarını hatırlattı ve aşılanmayan 6 milyon Fransızı aşı olmaya çağırdı.

Macron ayrıyeten, Aralık ayında 50 ila 64 yaş ortasındaki şahıslar için 3. hatırlatıcı aşı dozu kampanyasının başlatılacağını duyurmuş, 15 Aralık’tan itibaren 65 yaş üstü bireylerin hatırlatıcı 3. dozun sıhhat kartının geçerliliği için zarurî olacağını bildirmişti.

Fransa’da 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren koronavirüs aşı kartı restoran, bar, kafe, düğün, seminerler, ticaret fuarlarının yanı sıra ortalarında tren, uçak ve otobüslerin bulunduğu uzun aralı toplu taşımada, hastanelerde ve huzurevlerinde bulunan ziyaretçiler ve hastaneye acilden girmeyen hastalar için mecburî hale geldi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı ise koronavirüs ile uğraş kapsamında 15 Kasım Pazartesi gününden itibaren Fransa’daki tüm ilkokullarda maske takmanın zarurî hale getirileceğini duyurdu.

Fransız medyasında yer alan haberlere nazaran, ülkedeki yüksek aşılama oranı salgının kıymetli ölçüde yine başlamasını önlemeyi ve münasebetiyle sokağa çıkma yasağı üzere kısıtlayıcı tedbirlerin gelmeyeceğini mümkün kılıyor.

Fransa Başbakanı Jean Castex, aşılama oranını “mükemmel rakamlar” olarak nitelendirerek reşit şahısların yüzde 88,5’i en az bir doz aşı olduğunu açıkladı.

OLAY SAYILARI ARTIYOR

Fransa’da koronavirüs salgınında olay sayıları artmaya devam ederken bu sayılar bir evvelki dalgalardan çok daha az olması nedeniyle kaygıları azaltıyor.

Fransa Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son 24 saatte 11 bin 883 yeni olay tespit edilirken 1 yıl evvel, Fransa’da tam kapanma yaşanırken günlük hadise sayısı 40 bin 558 idi.

BELÇİKA’DA TEKRAR KAPANMA TASASI

Belçika’da koronavirüs olay ve buna bağlı can kaybı oranlarında artış kaydedilmesi ülkede tekrar kapanma olacak mı sorusunu gündeme getirdi.

Salgının birinci devirlerinde nüfusuna oranla dünyada en çok koronavirüs kaynaklı can kaybının kaydedildiği Belçika’da gözler tekrar müşavere konseyine çevrildi.

Kasım ayı başında Brüksel’de, 15 Kasım itibariyle de tüm Belçika’da yürürlüğe giren aşı pasaportu uygulamasının ise olay sayılarına olumlu bir katkısının olmadığı, bu ortamda virüsün yayılmaya devam ettiği ve hatta bireylerin aşılı olmasına karşın virüse yakalanma riskinin ortadan kalkmaması tenkitleri giderek artıyor.

Bu bilgiler sonrasında ülkede korona virüs salgını ile gayret siyasetlerini belirleyen ‘Danışma Kurulu’nun 19 Kasım’da toplanacağı duyurulurken, Başbakan Alexander De Croo başkanlığında ülkenin Federal temsilcilerini ve sıhhat otoritelerini bir ortaya getiren heyetin ülkedeki son durumu değerlendirmesi bekleniyor.

Bu duyuru sonrasında vatandaşlar yine kapanma riskini konuşmaya başlarken hükümetin kapanmaya sıcak bakmadığı belirtildi.

HADİSE SAYILARINDA BARİZ ARTIŞ

Öte yandan ülkede hadise sayılarında son bilgiler yayınlandı. Buna nazaran 4 ve 10 Kasım ortasında, evvelki raporlama devrine nazaran yüzde 24 artışla günlük 204 koronavirüs hastası kaydedildi.

Şu ana kadar 451’i ağır bakımda olmak üzere 2 bin 270 hasta hastanede tedavi görüyor.

1-7 Kasım tarihleri ortasında, evvelki 7 günlük periyoda nazaran ise yüzde 3 artışla günde ortalama 22.3 kişi virüsten hayatını kaybetti.

Ayrıyeten yüzde 11,9’luk bir müspetlik oranı için günlük ortalama 74 bin 700 test yapıldığı bildirildi. Bu datalar ışığında virüsün üreme suratının ise 1.19’a ulaştığı açıklandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu