Dünya

Avrupa’da COVID-19 aşıları yapılmaya başlandı

Avrupa’da COVID-19’a karşı birinci aşılar yapıldı. Almanya’da öncelikle yaşlı bakım merkezlerinde kalanlar ve sıhhat çalışanına aşı yapılacak.

Sıhhat Bakanı Jens Spahn, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Uğur Şahin ve eşi Hasret Türeci’nin geliştirdiği Biontech aşısının dünya ve Almanya için umut olduğunu tabir etti. Aşının, COVID-19 salgınına karşı ilerleme ve krizden çıkışın yolu olduğunu belirten Spahn, tüm vatandaşlara aşı ulaştırmak için çabaladıklarını kaydetti.

Almanya’da birinci aşı dün Magdeburg kenti yakınlarında bulunan Halberstadt beldesinde bir yaşlı bakım merkezinde kalan Edith Kwoizalla’ya yapılmıştı.

Hırvatistan: Diğerlerini düşün, aşı yaptır

Hırvatistan’da “Başkalarını düşün, aşı yaptır” sloganıyla başlatılan aşılama kapsamında birinci aşıyı başşehir Zagreb’deki yaşlı bakımevinde kalan emekli sıhhat çalışanı Branka Anicic oldu. Anicic, aile ve yakınların salgından korunması ismine herkesin aşı yaptırması tavsiyesinde bulundu.

Zagreb’deki tıpkı bakımevinde kalan 20 şahsa daha bugün aşı yapılacağı tabir edilirken, birinci aşı aktifliğe Başbakan Andrej Plenkovic ve Çalışma, Aile ve Toplumsal Siyaset Bakanı Josip Aladrovic katıldı.

Slovenya’da bakımevlerinde aşılama başladı

Slovenya’da da başlayan aşılama uygulaması kapsamında, ülke genelindeki üç yaşlı bakımevinde kalanlar aşı oldu.

Slovenya Sıhhat Bakanlığı Sekreteri Marija Magarjne, kitlesel aşılamanın mart sonunda mümkün olabileceğini belirterek, Pfizer/BioNTech’ten 9 bin 750 doz aşının dün ulaştığını ve yıl sonuna kadar 16 bin 575 dozun daha ulaşacağını kelamlarına ekledi.

Romanya’ya ise birinci basamakta 10 bin aşı dün ulaştı. Aşılar hastanelere dağıtılırken, birinci aşı başşehir Bükreş’te bir sıhhat çalışanına yapıldı.

Slovakya Cumhurbaşkanı: Bana nazaran bu özgürlüğün nefesi

Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya’nın oluşturduğu Vişegrad ülkelerinde de birinci COVID-19 aşıları yapılmaya başlandı.

Çekya’da Başbakan Andrej Babis, kameralar önünde ülkedeki birinci aşı yapılan bireyler ortasında yer aldı.

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova da ülkesinde birinci aşı yaptıran isim oldu. Caputova, aşı sonrasında yaptığı açıklamada, “Bana nazaran bu özgürlüğün nefesi.” dedi.

Polonya’da birinci aşı yapılanlar sıhhat çalışanları oldu.

Birinci etapta 9 bin 750 doz aşının ulaştığı Macaristan’da 4 bin 875 sıhhat çalışanına aşı uygulanacağı açıklandı. Macaristan’da birinci kademede ağır bakım daha sonra ise acil servis çalışanları aşılanacak.

Yunanistan’da Cumhurbaşkanı ve Başbakan aşı oldu

Yunanistan’ın başşehri Atina’daki 5 hastanede birinci aşılar yapıldı. Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Başbakan Kiryakos Miçotakis, Meclis Lideri Kostas Tasulas ile bir COVID-19 ağır bakım sıhhat çalışanı ve huzurevinde yaşayan bir yaşlıya aşılar uygulandı.

Birinci teslimatın 9 bin 750 doz ile sonlu kaldığı Yunanistan’da aşıların birinci etapta 4 bin 870 bireye yapılacağı kaydedildi.

Kıbrıs Rum kısmında “Pfizer/BioNTech” COVID-19 aşılarının yapılmasına bu sabah başlandı. Rum basınında yer alan habere nazaran, birinci aşı Limasol’daki “Panayia” huzurevinde tabip Anastasios Tsiftsis oldu. Limasol’daki başka huzurevlerinde de gün içerisinde aşılar yapılacak.

COVID-19 aşılarının yaygın kullanımına başlandığı Avrupa’da Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya ve İsveç’te birinci aşılar yapılmıştı. Belçika’da birinci aşılar yarın, Hollanda’da ise 8 Ocak’ta uygulanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu