Dünya

Arnavutluk Başbakanı, Türkiye’nin inşa edeceği zelzele konutlarını övdü

Başbakan Edi Rama, Arnavutluk Tekrar İnşa Bakanı Arben Ahmetaj ve Kurbin Belediye Lideri Majlinda Cara ile Kurbin’e bağlı Laç bölgesinde depremzedeler için yapılacak konutların inşa edileceği alanı ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Çalışmaların kontrolü sırasında proje hakkında açıklamada da bulunan Rama, “Kardeşlerimiz burada standardı belirledi. Bu standardı tüm binalarda korumalıyız.” tabirlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 500 KONUT TALİMATI VERDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’ta 26 Kasım 2019’da meydana gelen zelzelenin çabucak akabinde depremzedeler için 500 konut inşası talimatı vermiş, Türkiye Cumhuriyeti Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Arnavutluk Yine İnşa Devlet Bakanlığı ortasında afet sonrası konut üretim alanında iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Proje, Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) tarafından hayata geçiriliyor.

YENİ HASTANE, BELEDİYE BİNASI VE SPOR TESİSLERİ

Öte yandan, Laç bölgesinde Türkiye’nin konut projesine ek olarak yeni hastane, belediye binası ve spor tesisleri üzere öbür projelerin de imali sürüyor.

ARNAVUTLUK’TA YAŞANAN ZELZELE

Arnavutluk’taki 6,3 büyüklüğündeki zelzelede 51 kişi hayatını kaybetmiş, 900’den fazla kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 17 bin kişinin konutlarını terk etmesine neden olan zelzeleden 202 bin 291 kişi etkilenmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu