Dünya

Amerika’da Siyahi İsyanı

Amerika’da siyahi isyanı bastırılamıyor. ABD genelinde 25 şehir için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Geçtiğimiz günlerde bir polisin siyahi bir vatandaşı tüm dünyanın gözü önünde vicdansızca öldürmesinden sonra tüm siyahiler ayaklandı. Bu ırkçı düşünce sistemi yüzünden sürekli olaylar yaşanan ABD’de olayların ardı arkası kesilmiyor.

Amerika’da Siyahı İsyanı Dünyanın Gündeminde

Amerika Birleşik Devletleri Minneapolis şehrinde, siyahi bir Amerikalı olarak yaşayan George Floyd, geçtiğimiz günlerde bir polis memuru tarafından, şiddetli darp yüzünden hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra Amerika’da siyahi isyanı bastırılamadı. ABD genelinde 25 şehir için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Siyahiler ayaklandı ve o günden bugüne olayların ardı arkası kesilmedi. Son 3-4 günde olay ciddi boyutlara ulaşınca Trump orduya teyakkuza geçme emri verdi. Amerika genelinde toplam 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Durumun ciddiyetini ulusal muhafızları çağırmakla gösteren Amerika, son günlerde zor zamanlar geçiriyor.

amerikada siyahi isyanı

George Floyd’un ölümü üzerine ayaklanan siyahiler New York ve Los Angeles gibi büyük şehirler de dahil olmak üzere toplam 25 şehirde eylemlere başladılar. Çoğu zaman polislerle karşı karşıya gelen siyahi gruplar polisle çatıştılar. Çatışmalarda birçok polis polis aracını ateşe veren siyahilerden yüzlercesi gözaltına alındı. Polis durumu kontrol altına almayı başaramayınca ikinci dünya savaşından bu yana ilk kez ulusal muhafızlar göreve çağrıldı. 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu