Dünya

Almanya İçişleri Bakanı: İslamofobi, toplumsal barışa tehdit

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya İslam Konferansında (DIK) yaptığı konuşmada, Dresden, Birçok, Paris ve Viyana’daki terör hücumlarının kendisini derinden sarstığını belirtti.

Teröristlere ve aşırılara karşı uğraş ettiklerini aktaran Seehofer, Almanya’daki Müslüman dernek temsilcilerine bu hücumları kınamalarından ötürü teşekkür etti.

“MÜSLÜMAN DERNEKLERLE PROJELER DEVAM EDECEK”

Seehofer, terör taarruzlarının, birlikte yaşamanın temellerini, ülkedeki hayat stilini ve dinlerin birlikte barış içinde yaşamasını tehdit etiğini belirtti.

Atakların Almanya’da devletin Müslüman derneklerle iş birliği yapmaya mahzur olmadığını tabir eden Seehofer, Müslüman derneklerle başlatılan projelerin devam edeceğini kaydetti.

“AŞIRILIKÇILAR, TOPLUMU BÖLMEK İSTİYORLAR”

Aşırılığa karşı tüm cephelerde çaba edilmesi gerektiğini vurgulayan Seehofer, “Almanya’daki Müslümanların imamlarına ve otoritelere sesleniyorum, lütfen bizimle birlikte ve elinizde olan tüm imkanlarla bu fanatiklere karşı uğraş edin. Aşırılara karşı gayret tüm cephelerde yapılması lazım. Bu, Almanya’da mevcut durumda en büyük tehdidi oluşturan çok sağcı ve ırkçılar için de geçerlidir. Bunlar toplumuzu bölmeyi istiyorlar ve şiddet ve nefret tohumları ekiyorlar.” tabirini kullandı.

“MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI, BARIŞI TEHDİT EDİYOR”

Seehofer, Alman hükümetinin kararlı bir biçimde her türlü aşırılığa ve şiddete karşı çıktığını ve bir müddet evvel ülkede “Müslüman Düşmanlığına Karşı Bağımsız Uzmanlar Komisyonunu” kurulduğuna işaret ederek, “Açıkça nefret ve şiddet ile de kendini gösteren Müslüman düşmanı tavırlar, ülkemizde hem Müslümanlar hem de toplumsal barış için tehdit oluşturmaktadır.” dedi.

ALMANYA’DA İMAM EĞİTİMİ

Temel dileğin Almanya’da ve Almanca lisanında imamların eğitilip yetiriştirilmesi olduğunu belirten Seehofer, imam eğitimi konusunda Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) ve Osnabrück kentinde farklı bir model proje olarak başlatılan teşebbüsleri memnuniyetle karşıladığını söz etti.

Seehofer, Osnabürck’deki projenin İçişleri Bakanlığı tarafından desteklendiğini anımsattı.

Almanya’da eğitilen imamların diplomalarının tanınması gerektiğini de belirten Seehofer, “Eğer imamların Almanya’da eğitilmesi isteniyorsa, o vakit devlet de bu meslek eğitiminin tanınması için gerekli kuralları yerine getirmesi gerekiyor.” tabirini kullandı.

Seehofer, koronavirüs salgının başında virüs ile çabada güç periyotta “güvenilir ortak” olmalarından ötürü Müslüman çatı örgütlerine teşekkür etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu