Dünya

Almanya Federal Meclisi’nden pankartlı protesto

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 2022 yılının birinci meclis oturumunu düzenledi.

Koalisyon hükümetinin Covid-19 salgınıyla ilgili aldığı önlemleri savunan Scholz, Avrupa ülkelerinde yükselen olay sayılarının Almanya’da da artmaya devam edeceğine dikkat çekerek, alınan tedbirlerin kıymetine değindi.

“AŞININ MECBURÎ HALE GELMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Covid-19 aşısı ile ilgili görüşlerini de paylaşan Scholz, “Aşının mecburî hale gelmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunun için faal olarak çalışacağım” dedi.

KELAMI KESİLEREK PROTESTO EDİLDİ

Scholz’un konuşmasını protestolar kesti Alınan Covid-19 tedbirlerinin ve başlatılan aşı kampanyalarının muvaffakiyetinden da bahseden Scholz’un konuşması, Almanya için Alternatif Parti (AfD) vekilleri tarafından protesto edilerek kesildi.

PANKART AÇTILAR

AfD’li vekiller, “Parçalanmadan Özgürlük” pankartları açarak protestoya devam ederken, Meclis Lideri Baerbel Bas hareketin kanunlara ters olduğunu ve devam etmesi halinde vekillerin dışarıya çıkarılacağı konusunda ihtarlarda bulundu.

OTURUMA ORTA VERİLDİ

Yapılan ikazlar ile sona eren protesto sonrasında, meclis oturumuna devam edildi. Covid-19 kısıtlamaları Federal Meclis’te Covid-19 tedbirleri kapsamında, salgından korunmak için tam aşılanmış yahut hastalığı geçirmiş şahısların de negatif Covid-19 testi göstermesinin mecburî olduğu 2G Plus uygulamasının Federal Meclis’te uygulamaya girdiği açıklandı.

RUSYA İLE UKRAYNA KRİZİNE DE DEĞİNDİ

Güç krizi hakkında da konuşma yapan Scholz, “Atom gücü sürdürülebilir değil. Ekonomik bir mana tabir etmiyor. Bunun yerine, yenilenebilir güçler yaygınlaştırılmaya devam etmelidir” dedi.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki krize de değinen Scholz, “Ukrayna krizi Avrupa’da güvenlik için önemli bir tehdittir ve hudutların yine değişmesi kabul edilir bir durum değildir” tabirlerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu