Dünya

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Önümüzde çok sıkıntı haftalar var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetin internet sayfasından bir görüntü bildiri yayınlayarak günlük koronavirüs olay sayılarının salgındaki en yüksek düzeye çıktığını, hastanelerin ağır bakım kısımlarında yatanların sayısının süratle yükseldiğini ve her gün koronavirüsten insanların öldüğünü anımsattı.

Başbakan Merkel, koronavirüse yakalanan herkesin mümkün olan en güzel tedaviyi alması ve öbür bir hastalık nedeniyle tedavi olması gereken herkes için de hastanelerde işçi ve yatak bulunması gerektiğini vurguladı.

“HASTANELERDEKİ KISIMLAR DOLU”

Salgından çok fazla etkilenen bölgelerde artık bunun tam mümkün olmadığını belirten Merkel, “Hastanelerdeki kısımlar dolu, hastaların öbür yerlere nakledilmesi gerekiyor. Ameliyat randevuları iptal ediliyor.” diye konuştu.

Merkel, hekim ve sıhhat çalışanının bir sefer daha kapasitesinin sonuna geldiğini kaydetti.

“Önümüzde çok sıkıntı haftalar var. Bunun beni çok endişelendirdiğini hissediyorsunuz.” diyen Merkel, bir yıl evvel emsal ciddiyette bir durumla karşı karşıya kalındığını fakat artık koronavirüse karşı tesirli aşının bulunduğunu anımsattı.

3’ÜNCÜ DOZ AŞI DAVETİ

Merkel, halkı aşı olmaya ve koronavirüs önlemlerine uymaya çağırarak salgınla çabada 3’üncü doz aşıyı olmanın da kıymetli taşıdığını kaydetti.

Eyalet başbakanlarıyla 18 Kasım Perşembe günü koronavirüs salgınındaki durumu ele alacağını anımsatan Merkel, koronavirüs önlemlerinin uygulanmasında birlikte hareket edilmesini istedi.

“ÜLKE GENELİNDE ORTAK KURALLAR UYGULANSIN”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, ülke genelinde ortak kuralların uygulanması daveti yaparak, “Vatandaşların başını daha fazla karıştırmamamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Spiegel mecmuasının haberinde, Alman ordusunun, koronavirüsle gayrette hastaneleri ve sıhhat dairelerini desteklemek ve halkı aşılamada yardımcı olmak emeliyle yıl sonuna kadar yaklaşık 12 bin askeri seferber etmeyi planladığı belirtildi.

HADİSELER YÜKSEK DÜZEYDE SEYRETMEYE DEVAM EDİYOR

Robert Koch Enstitüsünden yapılan açıklamaya nazaran, Almanya’da son 24 saatte 45 bin 81 olay tespit edildi.

Böylece toplam hadise sayısı 4 milyon 987 bin 971’e yükseldi.

Ülkede 11 Kasım’da 50 bin 196 ile salgının başlangıcından bu yana “en yüksek günlük hadise sayısı” tespit edilmişti.

Son 24 saatte 228 kişinin ömrünü yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı sayısı 97 bin 617’e çıktı.

Haftalık 100 bin şahısta görülen yeni olay sayısı 277,4 olarak belirlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu