Dünya

Aliyev: Bu muahede bizim ulu zaferimizdir

Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak Azerbaycan ile Ermenistan ortasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren başlayan ateşkesi kıymetlendirdi.

“Bugün Ermenistan ve Azerbaycan ortasındaki Dağlık Karabağ sıkıntısına son verildi” diyen Aliyev, üçlü mutabakatın sorunun tahlili konusunda “son nokta” olacağını belirtti.

Aliyev, mutabakata nazaran askeri operasyonların durduğunu, Azerbaycan ve Ermenistan’ın denetim ettikleri konumlarda kalacağını belirtti.

Ermenistan’ın işgali altındaki Ağdam ilinin 20 Kasım’a kadar geri verileceğini bildiren Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a teslim edileceğini duyurdu.

Aliyev, Dağlık Karabağ’da temas sınırında ve Laçın koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker ile 90 zırhlı işçi aracının konuşlanacağını belirterek, Rus barış gücünün, Ermenistan ordusunun geri çekilmesine bağlı olarak bölgede yerleşeceğini bildirdi.

Rus barış gücünün burada kalış mühletinin 5 yıl olacağını bildiren Aliyev, taraflar 6 ay öncesinden itiraz etmezlerse müddetin 5 yıl otomatik olarak uzatılacağı bilgisini verdi.

Aliyev, tarafların ateşkese uymasını denetlemek maksadıyla bir sistemin oluşturulacağını, gelecek 3 yılda Dağlık Karabağ’la Ermenistan’ı bağlayan yeni yolun yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Göçmenlerin konutlarına döneceğini, esirlerin ve cesetlerin değiştirileceğini söz eden Aliyev, bölgedeki tüm ekonomik irtibatların ve ulaştırma temaslarının tekrar kurulacağını, Azerbaycan’ın batı vilayetleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ortasındaki ulaşım koridorunun da açılacağını kaydetti.

Aliyev, muahedenin tarihi kıymet taşıdığını vurgulayarak, “Video konferans sistemiyle üç devlet lideri birlikte imzalamalıydık. Ama son anda Ermenistan Başbakanı imtina etti. Bunu anlayışla karşılayabiliriz zira bu mutabakat Ermenistan’ın askeri mağlubiyeti manasına gelmektedir. Paşinyan bu muahedeyi kameralardan uzak bir yerde, korkakça imzalayacak. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Bu mutabakat bizim ulu zaferimizdir.” dedi.

Anlaştılar: Ermenistan, Dağlık Karabağ’dan çekiliyor

 Anlaşmanın imzalanmasında Azerbaycan ordusunun son günlerde elde ettiği askeri muvaffakiyetlerin büyük rolü olduğunu belirten Aliyev, “27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim ünitesinin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı. Paşinyan bu muahedeye imza atmak zorunda kaldı. Ancak çok miskin ve acınacak bir durumda. Ben ise büyük gurur ve sevinçle imzamı attım. Zira bu mutabakat, uzun yıllar süren işgale son veriyor.” tabirlerini kullandı.

Aliyev elde edilen muvaffakiyetler nedeniyle işgalden kurtarılan bölgelerin sakinlerini ve tüm Azerbaycan halkını kutladı.

Tüm şehitlerin ve Hocalı kurbanlarının intikamının ziyadesiyle alındığını vurgulayan Aliyev, tüm dünyanın Azerbaycan halkının yenilmez ve demir iradeye sahip bir halk olduğunu gördüğünü belirtti.

“Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek tahlilinde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır”

Aliyev, Ermenistan’ın muahedeyi güzel niyetle değil mecburen imzaladığını, imzalamazlarsa Azerbaycan’ın operasyonlarını sürdüreceğini bildiklerini söz ederek “Burada yeni kontrol sistemi uygulanacak. Muahedenin 5. unsurunda, tarafların ateşkese uyması kontrolünün verimliliğinin artırılması gayesiyle barış gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek. Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek tahlilinde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in uğraşlarını takdir ediyorum. Zira onlar bu 45 gün boyunca sorun barış yoluyla çözülsün diye büyük gayret harcadı. Çatışmaların bitmesinde bu iki başkan olumlu rol aldı. Bu tıpkı vakitte bölgedeki iş birliği formatını da büyük ölçüde belirliyor. Zira Türkiye ve Rusya ortasındaki münasebetler üst seviyededir. Her iki ülke bizim dost ve komşu ülkelerimizdir. ” halinde konuştu.

Nahçıvan’a kara ulaşım ağının temin edilmesi konusunun kendisinin ısrarı üzerine mutabakata alındığını bildiren Aliyev, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Azerbaycan’ın temel payıyla kara yoluyla birleştirmek istikametinde tarihi adım atıldı.” dedi.

Aliyev, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu muahedede Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda bir söz bile yok. Pekala nerede Ermenistan’ın talepleri. Dağlık Karabağ’a bağımsızlık verilsin diyorlardı. Onlara özerklik teklif ettiğimde kabul etmediler. Pekala ne oldu Paşinyan? Rastgele bir statü kelam konusu değil. Ben Cumhurbaşkanı olduğum sürece de olmayacak. Bu muahede ile büyük siyasi zafer elde ettik. Bu siyasi zaferimiz için askeri zaferimiz değerli rol oynadı. Ordumuzla gurur duyuyoruz. Bu tarihi muahedeye imza attığım için memnunum. Kendi vatanımıza, Karabağ’ımıza, Karabağ’ın tacı olan Şuşa’ya döndüğümüz için memnunum. Ebediyyen yaşayacağız bu topraklarda. Bundan sonra hiç kimse bizi o topraklardan çıkaramaz. Büyük gururla diyoruz ki Fuzuli bizimdir, Cebrail bizimdir, Zengilan bizimdir, Gubadlı bizimdir, Ağdam bizimdir, Laçın bizimdir, Kelbecer bizimdir, Şuşa bizimdir, Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan’dır. Yaşasın Azerbaycan halkı”

Paşinyan: Bildiriyi imzalamaktan diğer bahtım yoktu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, alandaki askeri durum nedeniyle Dağlık Karabağ’da işgali sonlandıran bildiriyi imzalamaktan diğer bahtının olmadığını söyledi.

Paşinyan, Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesinin akabinde Facebook üzerinden canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Ermenistan’da halkın kendisini protesto etmesini yorumlayan Paşinyan, “Halkı isyana sevk eden herkes adalet önüne çıkartılacak.” diye konuştu.

Durumun “istikrara kavuşmasının ardından” birtakım bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını söz eden Paşinyan, “Aldığım karar, derinlemesine tahlillere ve askeri duruma ait bilgi sahibi bireylerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan öbür talihim yoktu.” dedi.

Öte yandan, başta başşehir Erivan olmak üzere Ermenistan’da Paşinyan aleyhindeki protestolar devam ederken daha evvel hükümet binasına giren protestocular, parlamento binasına da girerek Paşinyan aleyhinde sloganlar attı.

Parlamento kürsüsüne çıkan birtakım protestocular, Karabağ’daki çatışmaların devam etmesi davetinde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu