Dünya

Afganistan’daki vazifesi sona eren Alman ordusuna meşaleli merasim

Afganistan’da 2001 yılından bu yana vazife yapmış olan Alman ordusu mensupları başşehir Berlin’de düzenlenen merasimle onurlandırıldı.

MERASİME TEMSİLEN 200 ASKER KATILDI

Reichstag binası önünde yapılan meşaleli merasime, Afganistan’da misyon yapmış Alman ordusu mensuplarını temsilen 200 asker katıldı.

“VERDİĞİMİZ VAZİFE, UMDUĞUMUZ ÜZERE YERİNE GETİRİLEMEDİ”

Federal Savunma Bakanlığı’nda Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in konuşmalarının akabinde Parlamento Lideri Wolfgang Schauble’nin daveti üzerine Federal Meclis’te bir resepsiyon düzenlendi.

Steinmeier yaptığı konuşmada, “Bundeswehr, siyasetçilerin yapmasını söylediği her şeyi yaptı” tabirlerini kullandı. Askerlere Meclis ismine teşekkür eden Schauble ise, “Verdiğimiz misyon umduğumuz üzere yerine getirilemedi” dedi.

Bu merasimin gereksiz olduğunu lisana getiren Sol Partisi milletvekili Tobias Pflüger, Afganistan misyonunun büsbütün başarısız olduğunu tabir etti.

20 YILDA 93 BİN ALMAN ASKERLERİNDEN 59’U HAYATINI KAYBETTİ

Alman askerleri 2001’den bu yana Memleketler arası Güvenlik Dayanak Gücü (ISAF) ve daha sonra Kararlı Takviye Misyonu çerçevesinde Afganistan’da bulunuyordu. Afganistan’da 20 yıl vazife yapan 93 bin Alman askerlerinden 59’u hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu