Dünya

Afganistan’da silahlı akında 3 kişi hayatını yitirdi

Geçtiğimiz günlerde Afganistan’ın başşehri Kabil’de Savunma Bakanı Bismillah Mohammadi’nin meskeninin yakınlarında bomba yüklü araçla hücum gerçekleşmişti ve atakta Savunma Bakanı Bismillah Mohammadi maksat alınmıştı.

Patlamanın akabinde bölgede çatışma çıkmıştı. Yetkililer, çıkan silahlı çatışmada 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 11 sivilin ise yaralandığını aktardı. Polis tarafından yapılan açıklamada, patlamanın meydana geldiği bölgeden en az 30 sivilin kurtarıldığı aktarıldı.

“İNTİHAR SALDIRISIYDI”

İç işleri Bakanlığı’ndan bir sözcü ise, güvenlik güçlerinin 3 saldırganı etkisiz hale getirmesi ile bölgede çatışmaların sona erdiğini aktardı.

Mohammadi atağın akabinde bir görüntü bildiri yayınlayarak, sıhhat durumunun uygun olduğu belirterek, ”Bu akşam, teröristler tarafından meskenime bir intihar saldırısı düzenlendi. Olay sonucunda Allah’ın lütfu ile ailem ve ben ziyan görmedik ancak maalesef bir kaç müdafaam yaralandı” dedi.

BEŞERLER SOKAKLARA ÇIKTI

Patlamanın akabinde Kabil’de yüzlerce sivil sokaklara dökülerek, tekbirler ve bayraklar eşliğinde Afganistan hükümetine takviyelerini gösterdi. Göstericilerden biri yaptığı açıklamada, “Bütün dünya Afganistan’da olup bitenler konusunda sessiz kalmayı seçebilir lakin biz artık sessiz kalamayız ve kalmayacağız da son nefesimize kadar güvenlik güçlerimizin yanında olacağız” dedi.

Öte yandan taarruzun Taliban tarafından gerçekleştirildiği sav edilirken, saldırıyı şimdi üstlenen olmadı.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu